Foto: se svolením Xiaomi

Xiaomi předběhlo Teslu a představilo funkčního humanoidního robota

Společnost Xiaomi dosáhla velkého úspěchu – představila funkční prototyp humanoidního robota. To také znamená, že Xiaomi předběhla Teslu, která již dříve uvedla, že na vývoji humanoidního robota pracuje.

Xiaomi CyberOne měří 177 cm, váží 52 kg, přezdívá se mu Metal Bro, a pochlubit se může dokonce i znamením zvěrokruhu (Lev). Na předváděcí akci se robot CyberOn krátce prošel po pódiu, generálnímu řediteli Lei Junovi předal květinu a přijal návrh na to udělat si s ním selfie.

CyberOne je po CyberDogovi ze srpna 2021 druhým produktem vycházejícím z robotické laboratoře Xiaomi. Humanoidní stroj má obličej v podobě zakřiveného OLED panelu, „vidí“ svět ve 3D a „slyší“ pomocí dvou mikrofonů, které rozpoznají až 85 typů různých zvuků prostředí a 45 lidských emocí. Jeho tělo nabízí velmi vysokou flexibilitu pohybu (21 různých stupňů) díky 13 kloubům. Reagovat na podnět pohybem dokáže během 0,5 ms. Zajímavostí jsou také velmi ohebné horní končetiny, které dokáží pracovat s přesností až 1 Nm. Dolní končetiny mají okamžitý točivý moment až 300 Nm. CyberOne však není ani zdaleka tak hbitý jako Atlas od Boston Dynamics.

Lei uvedl, že prozatím bude CyberOne stát někde v rozmezí 600 000 až 700 000 jüanů (tedy přes 2 až 2,5 miliony korun). Je proto otázkou, zda bude někdy vhodný pro masovou výrobu. Do té doby plánuje Xiaomi svého prvního humanoidního robota rozšiřovat o nové schopnosti.

Bude také zajímavé sledovat, jak na tento počin zareaguje Elon Musk.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.