Foto: Unsplash

YouTube umožní uživatelům darovat placené předplatné

Již od dnešního dne by měl YouTube poskytnout uživatelům novou funkci, a totiž možnost darovat placené předplatné kanálů (prozatím však pouze v USA a VB). Na Twitteru tuto zprávu oznámila řada vlivných streamerů, z nichž mnozí byli novým nástrojem monetizace nadšeni. Darované předplatné je přitom na Twitchi (který je hlavním konkurentem YouTube Gaming) velmi oblíbenou funkcí již delší dobu.

Mnoho streamerů považuje předplatné za snadný způsob, jak získávat příjmy a zároveň budovat vlastní komunitu. YouTube však se zavedením této funkce nějakou dobu otálel. Nakonec ji začátkem tohoto roku vyzkoušel japonský YouTube, který vybraným kanálům nabídl darované členství. Nyní budou moci novou funkci (ve fázi beta) vyzkoušet i všichni uživatelé YouTube Gaming v USA a Velké Británii.

Uživatelé běžně platí 4,99 dolaru měsíčně za členství v rámci oblíbených kanálů. Toto členství přináší přístup k uživatelským odznakům, emotikonům a dalšímu exkluzivnímu obsahu oblíbených tvůrců. YouTube Gaming v letošním roce zpřístupnil řadu dalších funkcí podobných Twitchi – například funkci Live Redirects, která umožňuje streamerům posílat fanoušky na další streamy nebo premiéry.

Twitch přesto i nadále zůstává největší americkou platformou pro živé vysílání. Je ale pravda, že řada jeho významných streamerů v posledních letech přešla na YouTube Gaming. A je možné, že jich bude přibývat. Agentura Bloomberg minulý měsíc informovala, že partneři Twitche budou v rámci nového monetizačního modelu platformy vlastněné společností Amazon dostávat menší podíl z příjmů z předplatného (50 % ze 70 %). YouTube Gaming si přitom bere pouze 30 procent. YouTube Gaming sice nemá tak velké publikum jako Twitch, ale to se může postupně změnit.

Zdroj: engadget.com