Foto: Unsplash

YouTube zablokoval ruské zpravodajské kanály RT a Sputnik

YouTube v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zablokoval ruské zpravodajské kanály RT a Sputnik, a to v celé Evropě. Společnost tento krok potvrdila na Twitteru. Jde o nejnovější případ blokování ruských médií internetovými platformami v reakci na válku. Například včera Meta zablokovala RT a Sputnik na Instagramu i Facebooku poté, co o to požádala řada vlád EU. Stejně tak tyto dva kanály zakázal i TikTok. YouTube přitom již dříve zastavil těmto stanicím možnost generovat na platformě příjmy prostřednictvím reklamy a omezil přístup k těmto kanálům na Ukrajině.

Ruská invaze je i válkou informační. Mnoho evropských zemí proto vyzvalo velké internetové platformy, aby učinily kroky vedoucí k zastavení šíření ruských dezinformací. Představitelé Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska v otevřeném dopise uvedli, že společnosti Google, YouTube, Facebook a Twitter se staly spoluviníky ruské agrese tím, že této zemi poskytly prostor na svých stránkách a v aplikacích.

„Ačkoli online platformy vyvinuly značné úsilí, aby se vypořádaly s útokem ruské vlády na pravdu, neudělaly dost,“ uvádí se v dopise, o němž informovala agentura Reuters. „Ruské dezinformace byly na online platformách tolerovány po celá léta; nyní jsou spoluviníky zločinné útočné války, kterou ruská vláda vede proti Ukrajině a svobodnému světu.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že vyvíjí další nástroje, které pomohou k tomu, aby nebyly šířeny dezinformace ohledně současných událostí.

V reakci na tyto kroky také Rusko zablokovalo nebo omezilo přístup k řadě amerických technologických platforem, včetně Twitteru a Facebooku. Minulý pátek například obvinil ruský regulační úřad pro technologie a komunikace Roskomnadzor společnost Facebook z porušování „práv a svobod ruských občanů“.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.