Foto: se svolením Freepik

YouTube zavádí nová věková omezení pro videa se zbraněmi

YouTube v tichosti zavedl změnu zásad, která omezí věk pro některá videa týkající se zbraní a jiná videa zcela zakáže. Obsah s podomácku vyrobenými a automatickými střelnými zbraněmi bude pro diváky mladší 18 let zakázán, zatímco návody na odstranění bezpečnostních zařízení budou zakázány bez ohledu na věk. Nové zásady vstoupí v platnost 18. června.

Ve vyjádření pro server Engadget mluvčí YouTube Javier Hernandez napsal: „Tyto aktualizace zásad pro střelné zbraně jsou součástí našeho trvalého úsilí o zachování pravidel, které odrážejí současný stav obsahu na YouTube. Například 3D tisk se v posledních letech stal snadněji dostupným, takže rozšiřujeme naše omezení týkající se obsahu zahrnujícího podomácku vyrobené střelné zbraně. Pravidelně revidujeme naše směrnice a konzultujeme je s externími odborníky, abychom se ujistili, že stanovujeme hranici na správném místě.”

YouTube dodal, že zákazy se budou vztahovat na skutečné použití střelných zbraní a nebudou se týkat videoher, filmových klipů nebo jiného uměleckého obsahu. Platforma může také učinit výjimky pro obsah, který je ve veřejném zájmu, jako jsou vojenské nebo policejní záběry, zpravodajství nebo videa z válečných oblastí.

Změna přichází rok poté, co nezisková organizace Tech Transparency Project (TTP) upozornila YouTube na doporučování obsahu souvisejícího se zbraněmi na několika „dětských“ účtech. Ty organizace založila, aby zjistila, jak snadno algoritmy platformy přivádějí nezletilé uživatele k videím se zbraněmi. Účty sledovaly playlisty videí o videoherních sériích, jako jsou Halo, Grand Theft Auto, Lego Star Wars a Roblox. Ukázalo se, že YouTube údajně doporučoval obsah o zbraních a střelbě. „Tato videa zahrnovala scény zobrazující střelbu ve školách a jiné masové střelby, grafické ukázky toho, jak velké škody mohou zbraně způsobit lidskému tělu, a návody na přestavbu ruční zbraně na plně automatickou,“ napsal tehdy TTP.

Organizace TTP tak změnu pravidel ocenila, ale upozornila, že skutečným testem bude, jak přísně je bude YouTube prosazovat.

Zdroj: engadget.com