Foto: Unsplash

YouTube zavádí nové ochrany proti deepfake, identifikovaným osobám umožní požádat o vymazání videa

Společnost YouTube oznámila nové kroky v boji proti zneužívání umělé inteligence a dezinformacím, které budou zavedeny v následujících měsících. Nová pravidla se týkají transparentnosti videí vytvořených pomocí umělé inteligence a sílícího problému deepfake. YouTube uživatelům nově umožní požádat o odstranění obsahu vytvořeného pomocí AI včetně odstranění dalšího uměle vytvořeného či pozměněného obsahu, který napodobuje identifikovatelnou osobu, včetně její tváře nebo hlasu.

Jednotlivci mohou podávat žádosti o odstranění prostřednictvím žádosti o ochranu soukromí přímo na YouTube, nicméně společnost bude zvažovat rozhodnutí na základě toho, zda se jedná o pouze podobná zobrazení osoby (např. satirické vyobrazení), nebo zda lze osobu jednoznačně rozpoznat. Stejně tak mohou hudebníci nebo jejich zástupci požádat o odstranění jakéhokoli obsahu využívajícího umělou inteligenci k napodobení jejich hlasu.

Tyto zásady přicházejí v době, kdy se výrazně prosazují a sdílejí deepfake. Včera jame vás například informovali o platformě Civitai, která podporuje sexualizované ztvárnění veřejně známých i soukromých osob.

Kromě snazšího odstranění bude YouTube dbát také na to, aby byl jakýkoli pozměněný nebo syntetický obsah jako takový označen. Tvůrci budou muset takové příspěvky zveřejňovat určitým způsobem, a pokud tak neučiní, může být jejich příspěvek odstraněn, může dojít k pozastavení partnerského programu atp.

YouTube tvrdí, že ohledně používání tohoto nového nástroje tvůrce ještě před jeho zavedením informuje. YouTube si také vyhrazuje právo smazat videa vytvořené pomocí AI, pokud budou nevhodná.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.