Foto: Unspash

Yuga Labs chce zablokovat obchod s NFT na OpenSea

Dvě největší jména v oblasti NFT se střetávají kvůli způsobu, jakým budou tvůrci tokenů v budoucnu získávat peníze. Společnost Yuga Labs, která stojí za Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks, uvedla, že do února 2024 zablokuje možnost obchodovat s jejími novějšími NFT na OpenSea. Tento krok má být protestem proti rozhodnutí OpenSea přestat vybírat licenční poplatky jménem tvůrců NFT, což je pro podnikání Yuga obrovská rána.

Jedním ze slibů NFT bylo, že jejich původní tvůrce dostane podíl při každém dalším prodeji. Pro společnosti, jako je Yuga, která po určitou dobu zaznamenávala rychle rostoucí ceny své kolekce Bored Ape, se tyto licenční poplatky vyšplhaly na desítky milionů dolarů.

Navzdory mnoha slibům, jak zájem o trh s NFT opadal, stále více tržišť vyškrtávalo umělce ze hry jako způsob, jak snížit poplatky a přilákat prodejce. Přední tržiště Blur ve většině případů vymáhá pouze 0,5procentní poplatek, což je mnohem méně než 5–10procentní poplatek, který si umělci obvykle stanovují.

Ne všechny NFT Yuga budou na OpenSea zablokovány z důvodu technologických omezení. Společnost uvedla, že upustí od podpory OpenSea u všech obnovených smluv a všech nových kolekcí, což znamená, že starší kolekce (včetně jejích nejznámějších, Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks) se zde budou pravděpodobně obchodovat i nadále.

„Budeme pracovat na tom, abychom na tržišti OpenSea znemožnili obchodování s našimi kolekcemi, jakmile postupně ukončí vyplácení licenčních poplatků,“ řekla Emily Kitts, mluvčí společnosti Yuga Labs. Odmítla uvést podrobnosti o tom, kterých kolekcí se to bude týkat.

Společnost OpenSea se nějakou dobu snažila najít způsob, jak poplatky tvůrců vymáhat, nakonec ale oznámila, že od března 2024 budou všechny autorské poplatky pro tvůrce volitelné – v podstatě si prodejce může vybrat, zda je bude distribuovat, nebo ne. Od 31. srpna budou poplatky nepovinné pro všechny nové kolekce.

Zdroj: theverge.com