Z deníku IFA – Sony jako cesta mezi tvůrcem a uživatelem

Velkou show si pro veletrh IFA připravila také japonská společnost Sony. Už předem bylo jasné, co bude jejím hlavním tahákem – nová vlajková loď mobilní divize Sony Xperia XZ3. Kromě toho se však objevily i další zajímavé produkty a informace. Ale pojďme popořadě.

Sony jako cesta

Jako první mluvčí na tiskové konferenci vystoupil Kenichiro Yoshida, prezident a CEO společnosti Sony. Ten v několika větách zhodnotil současnou situaci společnosti, která produkuje špičkové produkty v řadě technologických odvětví. Poukázal také na filozofii, podle níž je značka Sony, respektive její produkty, spojnicí mezi tvůrci a uživateli/příjemci a jejím cílem je, aby cesta mezi oběma byla co nejkratší a nejpřímější.

Z technologických novinek se Yoshida věnoval asi nejikoničtějšímu produktu společnosti Sony posledních 20 let – robotickému psovi Aibo, kterého oficiálně představil evropskému trhu.

Dvě nové televize a nová sluchátka

První výrazné technologické novinky prezentované na konferenci spadaly do audiovizuálního portfolia. Jednalo se o televize ZF9 a AF9. Ty se liší především obrazovým panelem. AF9 využívá OLED technologii, zatímco ZF9 se drží technologie LCD. Je už jen na uživateli, které z nich dá přednost.

Obě televize mají rozlišení 4K a podporují dynamický rozsah kontrastu HDR. V jejich jádru je procesor X1, který se stará o kvalitní ostrý obraz i podání barev. Na jeho vývoji spolupracovala společnost Sony se společností Netflix, což jistě potěší všechny milovníky seriálů.

Kromě televizí jsme se dočkali také nové verze bezdrátových sluchátek s technologií potlačení okolního hluku, která nesou označení WH – 1000 XM3. Ihned po konci konference jsme měli možnost si sluchátka vyzkoušet na vlastní uši. Bezprostředně po jejich nasazení okolní hlučná hala ztichla a s ní vše ostatní. Nehrála žádná hudba, bylo jen ticho. Potlačení hluku u těchto sluchátek je na velmi vysoké úrovni. Když jsme se dotkli rukou pravého sluchátka, systém automaticky ztišil hudbu a díky vnějším mikrofonům pustil zvuk do našich uší, takže jsme mohli bez problémů komunikovat s okolím.

Nakonec připlula vlajková loď

Zlatým hřebem programu bylo nepochybně představení výše zmíněného telefonu Xperia XZ3. Ten se na první pohled podobá předchozímu modelu XZ2, který Sony představilo na počátku roku. Při bližším zkoumání je ovšem patrný pokrok.

Velkou změnu prodělal displej, zahnutý přes okraje telefonu. Ten nově tvoří OLED panel, který navíc podporuje technologie HDR, Triluminos a X-Reality, která dokáže u videí simulovat HDR, i když jej nemají. Displej má úhlopříčku šest palců a rozlišení 1 440 × 2 880 px s poměrem stran 18:19.

Na zadní straně je pak jeden fotoaparát a čtečka otisků prstů. Přední a zadní fotoaparát se od předchozího modelu příliš nezměnily, stejně jako vnitřní hardwarová výbava, která zůstává na špičkové úrovni – procesor Snapdragon 845, 4 GB paměti RAM. Díky použitému čipu se nemění ani možnosti videa, tedy maximální rozlišení 4K a slo-mo mód, v němž je telefon schopný zaznamenávat 960 snímků za vteřinu v rozlišení Full HD.

K dispozici je nová funkce Side Sense, při které klepnutím na boční stranu telefonu vyvinete nové kontextové menu plné aplikací, které chcete otevřít na základě předpovědí toho, co budete používat dále.

Největší novinkou v softwarové výbavě je operační systém Android 9.0 Pie. Sony uvádí, že XZ3 by měl být jedním z prvních telefonů, který jej bude mít. Bude tak zřejmě dostupný krátce po představení nové generace telefonů Pixel od Googlu, které by si měly na „koláči“ pochutnat jako první.

S telefonem jsme se měli možnost po jeho představení osobně seznámit a na první pohled udělal velmi dobrý dojem. V ruce neklouže, je velmi elegantní a jeho fotoaparát, přestože má pouze jednu čočku, podává vynikající výkony i při horším světle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.