Za deset let proletí v těsné blízkosti Země asteroid, bude desetkrát blíže než Měsíc

Asteroidy, plující vesmírem jsou jedním z velkých témat astronomie. Jednou z velkých otázek je, jestli v minulosti způsobily radikální změny života na Zemi (vyhynutí dinosaurů) a jestli by některé z vesmírných těles mohlo zasáhnout naši planetu nyní. Tento týden probíhá konference vesmírných agentur nazvaná Planetary Defence, kde se odborníci na vesmír snaží nasimulovat dopad asteroidu na naši planetu.

Jedná se přitom o skutečné vesmírné těleso, které by se dle výpočtů astronomů mělo k Zemi přiblížit za deset let. Jedná se o asteroid 99942 Apophis jehož si pozorovatelé z Kitt Peak National Observatory poprvé všimli v roce 2004. Vypočítali tehdy, že pravděpodobnost střetu se Zemí je 2,7 procent a přiřadili mu stupeň čtyři na stupnici Torino Scale, tedy nejbližší možný průlet v blízkosti naší planety.

Stát by se tak mělo 13. dubna roku 2029. Tehdy by se měl 340 metrů dlouhý asteroid přiblížit na 33 000 kilometrů k Zemi. Pro srovnání, průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je 384 400 km. Vědci v tomto okamžiku vidí příležitost moci prostudovat tento objekt opravdu zblízka.

Současné výpočty i data, jež mají vědci k dispozici vylučují, že by se asteroid mohl stát reálnou hrozbou pro planetu Zemi. Určitě se však bude jednat o nejbližší průlet podobného tělesa za velmi dlouhou dobu.

Během konference i sami odborníci přiznávali, že ačkoliv je nyní jasné, že asteroid Apophis Zemi neohrozí, stále vyvstává otázka, jak se proti případnému dopadu asteroidu bránit. Lidstvo je dle nich v tomto ohledu stále bezbranné. Zároveň s tím připouštějí, že je velké množství asteroidů, které nemuseli zpozorovat nebo správně vypočítat jejich dráhu.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.