Za poškozením zdraví zaměstnanců americké ambasády na Kubě a v Číně nemusel být sonický útok, ale mikrovlnné záření

Podle akademika Douglase Smithe z Pensylvánské univerzity mohlo stát za záhadnými útoky na více než tři desítky zaměstnanců amerických ambasád v Číně a na Kubě z předloňského, loňského a letošního roku mikrovlnné záření, nikoli sonické zbraně. Odpovídá tomu prý povaha zranění, která připomínají otřes mozku.

Právě k takovému zranění prý může dojít při vystavení se radiofrekvenčnímu záření, do kterého spadá i mikrovlnné záření. Konkrétně prý zaměstnanci mohli být vystaveni tzv. mikrovlnnému sluchovému efektu, kdy mozek kvůli zmatení vnímá mikrovlny po jejich proniknutí do spánkových laloků jako běžné zvuky. U člověka se toto zmatení projevuje tím, že v hlavě slyší hlasité zvuky, např. zvonění, hučení apod. Dostatečné silné mikrovlnné záření může způsobit bolest a v krajním případě i trvalé poškození.

Vyšetřování dosud pracovalo s verzemi, že zranění zaměstnancům přivodily sonické útoky, případně virová infekce nebo úzkost. Smith v každém případě není se svou teorií osamocen – potvrzuje ji i chystaná studie profesorky medicíny Beatrice Golombové z Kalifornské univerzity v San Diegu.

Ministerstvo zahraničí deníku New York Times sdělilo, že vyšetřování zatím neidentifikovalo zdroj či povahu útoků. FBI, které vede vlastní vyšetřování, se k současnému stavu a nové teorii odmítla vyjádřit.

Útoky vyvolávají celou řadu spekulací. Podle některých hlasů za nimi stojí ruská vláda, podle dalších kubánská vláda a někteří připisují vinu kubánské frakci sympatizující s Moskvou, která nestojí o zlepšení vztahů Havany a Washingtonu.

 

Zdroj: endgadget.com, nytimes.com