Za provozování 100milionové malwarové kriminální sítě byli v USA a Gruzii odsouzeni tři lidé

Za provozování rozsáhlé malwarové zločinecké sítě, která měla způsobit škody za více než 100 mil. dolarů, bylo paralelně v USA a Gruzii odsouzeno několik jejích údajných členů. Krasimir Nikolov, který v kybergangu podle amerického ministerstva spravedlnosti fungoval coby specialista na kradení účtů, byl pittsburským soudem odsouzen k 39 měsícům vězení, další dva členové – údajný hlavní organizátor Alexandr Konovolov a jeho „hlavní asistent“ Marat Kazandjian – dostali u soudu v Tbilisi nespecifikované tresty. Vzhledem k tomu, že Nikolov si přesně tři roky a tři měsíce již odseděl ve vazbě, bude propuštěn a navrácen do rodného Bulharska.

Síť, kterou tvořilo 10 lidí čtyř národností, fungovala několik let a používala malware GozNym, aby pronikla do více než 41 tisíc počítačů, zmocnila se přihlašovacích údajů do banky a následně odcizila peníze z bankovních účtů. Oběťmi byly většinou americké firmy a finanční instituce. Kybergang se začal rozpadat poté, co byl v roce 2016 dopaden a vydán do USA Nikolov, i když trvalo téměř dva a půl roku, než přiznal vinu. Na vynesení rozsudků nyní čekají ještě dvě osoby, pět zbývajících, které jsou občany Ruska, jsou na útěku a pátrá po nich FBI.

Podle FBI tyto rozsudky ukazují, že americké úřady nenechají online zločince „jednat beztrestně“. Není nicméně jisté, jestli budou mít preventivní účinek. Zátahy na členy sítě totiž byly úspěšné díky spolupráci mezi spřátelenými zeměmi, mnoho online podvodníků však operuje např. z Ruska a jiných zemí, které nemají s USA smlouvy o vydávání zločinců, a úřady těchto zemí mohou se zatčením kyberzločinců cílících na Západ váhat. I když jde o důležité rozsudky, pravděpodobně se kvůli nim digitální krajina nezmění, píše web Endgadget.

 

Zdroj: endgadget.com, justice.gov