Za šíření falešných zpráv bude v Malajsii možná hrozit až 10 let za mřížemi

Malajsijská vláda navrhla zákon, který by trestal autory falešných zpráv odnětím svobody až na 10 let. Podle kritiků vláda s návrhem přišla hlavně proto, aby umlčela odpůrce premiéra Najiba Razaka před letošními parlamentními volbami.

Zákon by zakázal jakékoli zprávy, informace, data, reportáže apod., které jsou částečně nebo úplně nepravdivé, přičemž by nezáleželo na jejich formě – mohly by to tedy kromě textu být i zvukové nahrávky, fotografie či videa. Návrh by se týkal i šiřitelů těchto zpráv mimo Malajsii, pokud by negativně dopadly na zemi a její obyvatele. Za porušení zákona by hrozily  i pokuty v přepočtu přes 100 tisíc dolarů.

Zákon si podle odpůrců premiéra chce Razak nechat „ušít na míru“ z toho důvodu, aby nebylo možné informovat o údajném korupčním skandálu, do nějž je prý premiér společně s fondem 1Malaysia Development Bhd zapleten.

Razakova strana Sjednocená národní strana Malajců již začátkem roku spustila web, který si falešné zprávy bere „na mušku“. Premiér v tu dobu obhajoval existenci stránky tím, že v minulých volbách v roce 2013 se sama jeho strana stala terčem nepravdivých zpráv.

Organizace The Asia Internet Coalition, která zahrnuje mimo jiné Google, Facebook nebo Twitter, vládní návrh odsoudila a v prohlášení uvedla, že kvůli zákonu „by hrozilo omezení přístupu k informacích a legitimní výměně myšlenek na internetu“. Návrh podrobila kritice i organizace Amnesty International, podle níž mohou malajsijské úřady pod široký pojem „fake news“ zahrnout vše, co by mohlo posloužit jako záminka k zákrokům proti odpůrcům vlády.

 

Zdroj: theverge.com