Záběry prvního natočeného zatmění Slunce z roku 1900 jsou k dispozici na Youtube

Zatmění Slunce je přírodní úkaz, který lidstvo fascinuje od nepaměti. Není se proto čemu divu, že se stal také jedním z prvních námětů na něco, co bychom mohli nazvat dokumentární film, ač jde vlastně o pouhé filmové zaznamenání události.

K natočení tohoto unikátního materiálu došlo 28. května roku 1900 a postaral se o něj o kouzelník a iluzionista Nevil Maskelyne, který přechod stínu Měsíce přes slunce zaznamenal v Severní Karolíně. Filmy a pohyblivé obrázky byly v té době spíše kuriozitou než opravdovým uměním, nebo předmětem hodným vědeckého bádání.

Film natočený původně na speciální kameru vybavenou teleskopickým adaptérem, aby bylo možné slunce více přiblížit je nyní k dispozici na serveru Youtube. Až doposud byl materiál k nahlédnutí v archivech Královské astronomické společnosti. O restauraci a zveřejnění záběrů se postarala společnost BFI a díky ní jsou záběry k dispozici v rozlišení 4K, ačkoliv verze zveřejněná na Youtube má rozlišení pouze 720p.

Maskelyne se pokusil natočit zatmění slunce už v roce 1898, natočený materiál mu byl však odcizený, a tak se za první opravdu natočený a dochovaný záběr zatmění Slunce považuje jeho druhý pokus roku 1900.

Od té doby proběhla řada zatmění Slunce a téměř vždy byla tato podívaná cílem filmařů i fotografů. Díky tomu dnes máme nepřeberné množství záběrů tohoto typu. Maskelyne však bude navždy první, jemuž se přechod Měsíce přes Slunce podařilo natočit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.