Zablokování Wikipedie podle tureckého ústavního soudu porušuje lidská práva

Vládní zákaz Wikipedie v Turecku porušuje svobodu projevu. Rozhodl o tom tamní ústavní soud. Vláda patrně nejpopulárnější bezplatnou internetovou encyklopedii zablokovala před více než dvěma lety.

Verdikt přivítal zakladatel Wikipedie Jimmy Wales, který na Twitteru zveřejnil selfie ze své předchozí návštěvy Turecka a doprovodil ji slovy „Vítej zpět, Turecko!“ Vláda se k rozhodnutí zatím nevyjádřila a v tuto chvíli není jasné, kdy přístup ke komunitou spravované encyklopedii obnoví.

Zákaz všech jazykových verzí Wikipedie v zemi platí od dubna předloňského roku. Impulsem pro její zablokování byla série hesel, která tvrdila, že turečtí vládní představitelé byli zapleteni do obchodování s ropou s Islámským státem a Turecko obviňovala ze sponzorování této a dalších teroristických organizací.

Poté, co Wikipedie tato hesla odmítla odstranit s tím, že by šlo o cenzuru, vláda ji obvinila z toho, že je součástí očerňující kampaně proti zemi. Její představitelé tehdy uvedli, že vůči stránce byla podniknuta „administrativní opatření“, a to na základě zákona, který vládě umožňuje cenzurovat internetový obsah, pokud se domnívá, že ohrožuje národní bezpečnost země.

Organizace Wikipedia Foundation, která Wikipedii provozuje, požádala turecký ústavní soud o zrušení zákazu v květnu předminulého roku poté, co selhala jednání s vládními činiteli a neuspěla s návrhem na zrušení zákazu u nižších soudů.

Letos v květnu nadace žalovala Turecko u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR). Tehdy v prohlášení uvedla, že tento krok učinila „po opakovaných a vyčerpávajících pokusech zrušit zákaz pomocí právních prostředků u tureckých soudů, v dobré víře vedených rozhovorech s tureckými úřady a kampaních na zvýšení povědomí o zákazu a jeho dopadech na Turecko a zbytek světa“.

ECHR se s žalobou ztotožnil a Turecku dal do konce roku čas na to, aby zablokování stránky ospravedlnilo. Zákaz označil jako „v demokratické společnosti nepřijatelný a neslučitelný s článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech, který chrání svobodu projevu“. Ankara soud zatím nevyslyšela a je nepravděpodobné, že tak ve zbytku času učiní – v minulosti jeho rozhodnutí pravidelně ignorovala a raději platila pokuty.

 

Zdroj: theguardian.com