Zdroj: pxhere.com

Žáci z města Wuhan bojují proti aplikaci umožňující domácí výuku, hromadně ji dávají špatné hodnocení

Čínské město Wuhan, z něhož se po světě začala šířit koronavirová nákaza, je déle než měsíc doslova paralyzováno. Většina veřejných institucí zůstává uzavřena, a to včetně škol. Aby tamní děti nezaostávaly ve vzdělání, začaly je místní školy učit na dálku prostřednictvím aplikace DingTalk, která umožňuje výuku na dálku.

Aplikace DingTalk vyvinutá společností Alibaba byla k dispozici mimo jiné také na App Store, jenž zajišťuje aplikace pro zařízení Apple s operačním systémem iOS. A společnost Apple občas přistoupí k tomu, že smaže nejhůře hodnocené aplikace ve svém systému. Toho se rozhodli zneužít čínští žáci a začali aplikaci DingTalk v masovém měřítku dávat negativní hodnocení.

Toto chování, jež by šlo pospat jako review bombing, mělo za následek pád hodnocení aplikace až k jedné hvězdičce. To vede opravdu k možnému ohrožení aplikace. Správci služby DingTalk se rozhodli, že se pokusí mladým uživatelům vysvětlit, že jejich chování není dobré a škola je potřeba. Udělali to prostřednictvím poměrně bláznivého videa, které je plné meemů.

Toto video zatím vidělo téměř 20 milionů uživatelů a mnozí z nich se rozhodli, že dají aplikaci pět hvězdiček. Někteří žáci pod video napsali, že dají rádi aplikaci pět hvězdiček, ale z pěti různých zařízení. Nastává tak něco, co bychom mohli nazvat válka hodnocení.

Generální ředitel projektu DingTalk, Chen Hang, k situaci řekl, že se vlastně dětem nediví. Dodal, že kdyby on byl žák a musel denně u počítače sledovat on-line lekce, choval by se stejně. Společnost Apple se k celému případu odmítla jakkoliv vyjádřit.

Situace ukazuje, jak dokáže být internet, respektive virtuální prostor jako takový, „demokratický“ a dát hlas všem.

Zdroj: technode.com