Zdroj: Wikimedia Commons

Zaměstnanci Amazonu ve Velké Británii poprvé stávkují kvůli nízké mzdě a tvrdým pracovním podmínkám

Odboráři společnosti Amazon ve Velké Británii poprvé stávkují kvůli mzdám a „tvrdým” pracovním podmínkám. Odmítli podle svých slov „směšné” zvýšení mzdy o 0,50 libry (necelých 14 korun) a požadují zvýšení na celkem 15 liber (zhruba 405 korun) za hodinu.

98% většina zaměstnanců odborů GMB v Amazonu v Coventry hlasovala pro stávku, která byla oznámena na dnešek, tedy 25. ledna. Z 1 000 zaměstnanců závodu je 300 odborově organizováno.

Společnost Amazon ve svém prohlášení pro server Engadget uvedla, že rozsah stávky představuje „pouze zlomek 1 % našich britských zaměstnanců”. Dodala, že mzdy se od roku 2018 zvýšily o 29 procent a že jednorázově vyplatila zaměstnancům 500 liber, aby jim pomohla s inflací. „Zaměstnancům jsou také nabízeny komplexní benefity, které mají hodnotu tisíců korun navíc – včetně soukromého zdravotního pojištění, životního pojištění, dotovaného stravování a zaměstnanecké slevy, abychom jmenovali alespoň některé z nich.”

Dva zaměstnanci, s nimiž BBC hovořila, však uvedli, že malé navýšení mezd (na částku mezi 10,50 až 11.45 libry za hodinu, tj. zhruba 283 až 309 českých korun) zaměstnanců Amazonu z loňského srpna bylo s ohledem na zisky společnost v období pandemie jen „plácnutím do vody”. 

Odsoudili také pracovní kulturu společnosti a uvedli, že se skladovými roboty Amazonu „se zachází lépe než s námi”. Pracovníci jsou údajně neustále monitorováni a vyslýcháni za každou nečinnost trvající několik minut. Někteří zaměstnanci pak prý pracují až 60 hodin týdně, aby se uživili.

V dubnu 2022 si zaměstnanci skladu Amazonu na Staten Islandu odhlasovali jako první v USA vstup do odborů a odvolání Amazonu minulý týden neuspělo. Společnost nedávno oznámila, že zruší 18 000 pracovních míst, většinu z nich v maloobchodní a náborové divizi. Často byla obviňována ze špatných pracovních podmínek, zejména poté, co se jeden ze skladů zřítil při tornádu, a čelila také kritice kvůli protiodborovým aktivitám.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.