Zaměstnanci Googlu podepisují petici proti spolupráci s pohraniční stráží a dalšími migračními úřady

Zaměstnanci společnosti Google v minulosti několikrát prokázali, že jim činnost jejich společnosti není cizí a dokázali svými aktivitami změnit její směřování. Naposledy se tak stalo v souvislosti s vývojem technologií pro autonomní drony americké armády. Ve stejné době se ozvaly hlasy také proti plánované expanzi do Číny, která byla spojená s částečným podvolením se tamním praktikám nerespektujícím soukromí uživatele.

Nyní se aktivní zaměstnanci Googlu ozvali znovu. Tentokrát ve spojitosti se spoluprací Googlu s americkými pohraničníky a dalšími úřady. Nesouhlasí se zpřísněním režimu na americko-mexických hranicích, který vedl mimo jiné k nedávné smrti sedmi dětských uprchlíků, ani s politikou nulové tolerance, jež razí úřad prezidenta Trumpa.

Odmítají spolupráci na vývoje technologií a systémů přímo pro pohraniční stráž, stejně jako pro Úřad pro přesidlování uprchlíků a s Oddělením imigrace a vymáhání cel. Petici, kterou v době jejího vydání podepsalo více ne 500 zaměstnanců byla vydaná na základě zveřejněné zakázky, kterou společnost přijala v červnu. Podle ní by Google poskytl těmto státním institucím služby svých cloudových serverů.

Zaměstnanci podepsaní pod peticí upozorňují na nehumání chování a porušování lidských práv a uvádí, že odmítají být spoluviníky současné situace. Petice byla zveřejněna tento týden a vzbudila mezi zaměstnanci společnosti poměrně širokou podporu. Vedení společnosti Google se k celé situaci zatím nevyjádřilo, není tedy jasné, jestli výzvu svých zaměstnanců vyslyší tak, jak tomu bylo v minulých případech.

Zdroj: vox.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.