Zaměstnanci Googlu se domnívají, že společnost stále vyvíjí cenzurní prohlížeč Dragonfly pro čínský trh

Projekt Dragonfly provázel Google celý loňský rok a internetový gigant se stal kvůli němu terčem kritiky z různých stran. Mělo se jednat o speciální vyhledávač, spolupracující s cenzurou a čínskými úřady, jehož prostřednictvím chtěl Google opět proniknout na čínský trh. Kvůli výše zmíněné kritice pak oznámilo vedení Googlu na sklonku roku, že veškeré práce na projektu zastavuje a nemá plány na jeho další rozvoj.

Skupina zaměstnanců společnosti se však nespokojila s pouhým slibem a kritizovala vedení za nedostatek informací, které přineslo. Skupinka, jejíž zástupci mají přístup ke kódům projektů v systému Googlu sledovala rozpracovaný projekt Dragonfly a zjistila, že v prosinci proběhlo v jeho kódu 500 změn a v lednu následně 400 změn, což ukazuje, že se na jeho vývoji i přes vyjádření vedení Googlu stále pracuje. Navíc podle aktuálního rozpočtu společnosti je v rámci projektu Dragonfly počítáno se 100 zaměstnanci.

Podle vedení Googlu jsou zjištění nepřesná a práce na kontroverzním projektu byly zcela zastaveny. Podle odborníků je možné, že změny, které investigativní skupina zaznamenala vedou pouze ke konzervaci celého projektu nikoliv k jeho dalšímu rozvoji. Stejně tak je však možné, že Google v nějaké formě na vyhledávači stále pracuje.

Google se na Čínský trh dostal v roce 2006, kdy nabídl své služby s cenzurními omezeními. V roce 2010 se však stáhl s vyjádřením, že nemůže podporovat cenzurní a autoritářský systém. Jak však ukázal loňský rok, je možné že pod tlakem globálního trhu vedení společnosti svoji politiku přehodnotilo.

Zdroj: theintercept.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.