Zaměstnanci Microsoftu požadují, aby společnost vypověděla smlouvu s americkou pohraniční stráží

Přes 100 zaměstnanců Microsoftu v dopise společnost vyzývá, aby přestala spolupracovat s americkou pohraniční stráží. Na tu se v posledních dnech snesla velká kritika kvůli oddělování dětí od rodin nelegálních migrantů zadržených na americko-mexické hranici.

Trumpovu administrativa za tuto praxi kritizovaly nejen domácí politické špičky (včetně některých republikánů) a různé občanské iniciativy, ale i světoví státníci. Nelíbí se jim prezidentova politika „nulové tolerance“ ohledně nelegální migrace.

Softwarový gigant se podělil o e-mail svého šéfa Satyy Nadelly, který na profesní sociální síti LinkedIn v reakci na dopis zaměstnancům odepsal, že je postupem úřadů „šokován“ a že nové opatření zavedené na hranici „je prostě kruté a surové“. V e-mailu také zdůraznil, že Microsoft s vládou nepracuje na žádném projektu, který zahrnuje oddělování dětí od rodičů na hranici.

Společnost má nicméně uzavřenou smlouvu za 19,4 mil. dolarů s vládní agenturou U.S. Immigration and Customs Enforcement. Podle Nadelly se ale kontrakt týká pouze správy dokumentů, messagingu nebo e-mailové a cloudové platformy, nikoli praxe pohraniční stráže.

Počínání úřadů kritizovali i jiní technologičtí obři. Šéf Googlu Sundar Pichai na Twitter napsal, že je nutné na vládu naléhat, aby v otázce imigrace uplatnila „lepší, humánnější způsob, který odpovídá našim hodnotám jako národa“. Podle šéfa Facebooku Marka Zuckerberga „tato politika musí hned skončit.“

Domácí i zahraniční tlak přinesl své ovoce – Trump ve středu oznámil, že podepsal dekret, jímž kontroverzní praxi ruší. Zdůraznil však, že zmíněná politika „nulové tolerance“ v oblasti nelegální migrace se nemění.

 

Zdroj: bbc.com