Zdroj: nst.re.kr

Zařízení KSTAR na výrobu fúzní energie dosáhlo rekordu – po dobu 20 sekund udrželo teplotu 82 milionů stupňů Celsia

Fúzní energetika je nadějí pro celé lidstvo. Využití jaderné fúze jako zdroje energie by totiž znamenalo řešení řady současných potíží. Lidstvo by tak teoreticky získalo alternativu za uhlí a další fosilní paliva, která produkují vysoké množství nežádoucího CO2. Nezanedbatelným přínosem by tak mimo jiné bylo i podstatné snížení ekologické zátěže.

Není proto divu, že na projektech, které si kladou za cíl vytvoření fúzního reaktoru, pracuje celá řada vědců. Mezi nadějné projekty patří také celosupravodivý jihokorejský tokamak KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research). Vědci se zde pokoušejí o umělé vytvoření procesů, které se běžně dějí na Slunci, což samozřejmě doprovázejí i velmi vysoké teploty.

Nedávno se přitom vědcům KSTARu podařil obdivuhodný výkon, který se zároveň stal rekordem mezi dalšími podobnými pokusy. Zařízení totiž dokázalo udržet plazmu rozžhavenou na neuvěřitelných 82 milionů stupňů Celsia (180 milionů stupňů Fahrenheita), a to po dobu 20 sekund. Ačkoli se to laikovi může zdát málo, jde o vynikající výkon. Prozatím totiž žádný jiný podobný stroj na světě nedokázal vydržet za těchto podmínek déle než 10 sekund. Dosavadní rekord KSTARu z roku 2019 přitom činil při stejné teplotě pouhých 8 sekund.

Tohoto vynikajícího úspěchu ve světě fúzní energie se jihokorejským vědcům, kteří na něm spolupracovali také s americkými kolegy, podařilo dosáhnout díky přepracování a vylepšení vnitřní transportní bariéry, která je určena k zadržování a stabilizaci plazmy.

Ačkoli jde o velký krok vpřed, fúzní energetika je stále velmi mladým oborem, který čeká ještě dlouhá cesta. Vědci z KSTARu každopádně chtějí do roku 2025 udržet plazmu při 82 milionech stupních Celsia po dobu 5 minut.

Zdroj: engadget.com