Zastupitelé San Francisca zakázali státním institucím využívání technologií rozpoznávání obličeje na území města
Mají mít bezpečnostní složky a státní instituce přístup k nástrojům pokročilé umělé inteligence, jako je rozeznávání obličejů? Na tuto otázku je řada odpovědí. V Číně tyto možnosti státní instituce využívají v hojné míře, západní si drží poměrně odstup, protože panuje obava z možného zneužití, ztráty soukromí a nástupu „digitální totality“ podobně jako to popisuje George Orwell.
Výrazné “ne” rozpoznávání obličeje v rukou státu řekli zástupci San Francisca, kteří odhlasovali, že na jeho území nemůže státní aparát využívat možnosti rozpoznávání obličeje. A to ani při vymáhání práva.
Toto ustanovení je součástí rozsáhlejšího projektu nazvaného Stop Secret Surveillance Ordement. Vedoucí této iniciativy Aaron Peskin řekl, že je třeba regulovat použití určitého druhu technologií. Zdůraznil, že on sám nechce bojovat proti technologiím jako takovým, ani proti jejich využití k vymáhání práva. Dodal však, že některé možnosti jako je právě rozpoznávání obličeje je nebezpečné, znamená převahu moci a utlačuje veřejnost.
Technologie sloužící k rozpoznávání obličejů je stále pokročilejší, výkonnější a mobilnější. Spolu s tím však přichází obavy ze síly, kterou může poskytovat. San Francisco je prvním městem, kde má společenská debata na toto téma reálný výsledek. Není však rozhodně jediné, kde se debata vede, podobný problém řeší řada amerických měst i států a vyhláška San Francisca by se pro ně mohla stát příkladem, jak by opatření mohlo vypadat.
Zdroj: theverge.com