Zdroj: pxhere.com

Zavádění 5G sítí v USA ohrozilo funkčnost GPS

Prezident Donald Trump stáhl nominaci komisaře Federální komise Spojených států amerických pro komunikaci (FCC), Michaela O’Riellyho, který měl pokračovat již ve třetím funkčním období. Důvodem je, že FCC nedávno schválila poněkud kontroverzní rozhodnutí, že nový standard 5G bude na území Spojených států fungovat ve spektru L-pásma, které však již tradičně využívá radar a GPS.

Toto spektrum provozuje společnost Ligado Networks jako nízkoenergetický pozemní systém. Přestože společnost Ligado se zavázala, že nedojde ke snížení či dokonce rušení systémů GPS, řada kritiků těmto slibům nevěří. Jedním z největších odpůrců je také senátor Jim Inhofe, který upozorňuje mimo jiné i na to, že využití L-pásma pro 5G sítě může mít za následek nejen výpadky GPS na straně běžných uživatelů, ale může mít fatální dopady také na fungování americké armády. Právě Inhofe se proto kategoricky postavil proti renominaci komisaře O’Riellyho.

Donald Trump přitom již v první polovině loňského roku prohlásil, že USA musí vyhrát závod v budování 5G sítí, a to v celosvětovém měřítku. Spolupráce s FCC je přitom zcela zásadní, jelikož právě tato instituce se o rozvoj nového standardu ve Spojených státech stará. Současný problém s využitím L-pásma tak může ohrozit rychlost jeho zavádění.

O’Rielly je ale pro amerického prezidenta trnem v oku také z jiného důvodu. Poměrně radikálně se totiž postavil proti nedávné snaze Donalda Trumpa prosadit zákon, který zavede odpovědnost sociálních sítí za zveřejněný obsah. Oficiálně se však Bílý dům k důvodům, které vedly k odvolání O’Riellyho, nevyjádřil.

Zdroje: theverge.com, deadline.com