Foto: se svolením ilyena.com

Zdá se, že papoušci si rádi povídají se svými přáteli na Messengeru

Papoušci jsou od přírody společenští tvorové. V zajetí, kde zpravidla nemají své hejno, s nímž by mohli komunikovat, tak není vždy snadné udržet papoušky zdravé a šťastné. Nejnovější výzkum však naznačuje, že sociální potřeby papoušků by mohly uspokojit technologie. Studie vedená výzkumníky z University of Glasgow a Northeastern University porovnávala reakce papoušků, kteří měli možnost videohovoru s jinými ptáky prostřednictvím aplikace Messenger a sledovat předem nahraná videa. Výsledky ukazují, že papoušci dávají přednost konverzacím v reálném čase.

Výzkum navazuje na výsledky řady malých studií z posledních několika let, včetně jedné, v níž tým vycvičil domácí papoušky k vzájemným videohovorům (s lidskou asistencí), a další, v níž je učil hrát hry na tabletu. V nejnovější studii dostalo devět majitelů papoušků tablety, aby je nastavili pro své domácí mazlíčky, kteří pak byli pozorováni po dobu šesti měsíců. Během této doby byli papoušci schopni vést mezi sebou až tříhodinové hovory během celkem 12 sezení. Polovina těchto sezení obsahovala předem nahraná videa, zatímco druhá polovina byla živým videohovorem přes Messenger.

Ošetřovatelé papoušků, kteří sezení nahrávali, uvedli, že ptáci se během živých interakcí zdáli být více zaujatí. „Jejich chování při interakci s jiným živým ptákem často odráželo chování, kterého by se dopouštěli s jinými papoušky v reálném životě, což se v případě předem nahraných sezení nestalo,“ uvedla doktorka Ilyena Hirskyj-Douglasová. Zároveň ošetřovatelé většinou uváděli, že jak živé, tak předem nahrané volání mělo na ptáky pozitivní vliv.

„Internet v sobě skrývá velký potenciál, který zvířatům umožňuje komunikovat mezi sebou novými způsoby, avšak systémy, které pro ně vytváříme, musí být navrženy s ohledem na jejich specifické potřeby a fyzické i duševní schopnosti,“ řekla doktorka Hirskyj-Douglasová. „Studie, jako je tato, by mohly pomoci položit základy internetu skutečně zaměřeného na zvířecí uživatele.“

Zdroj: engadget.com