Foto: se svolením Apple

Zdravotnické funkce na nositelných zařízeních mohou být nepřesné u obézních osob a uživatelů s tmavou barvou pleti

Nespočet nositelných zařízení je vybaveno senzory pro měření tepové frekvence, tlaku a dalších zdravotních funkcí. Pochopitelně všichni výrobci se snaží, aby jejich produkt nabízel co nejpřesnější informace o zdravotním stavu svého nositele. Nicméně podle nového výzkumu světelné senzory v hodinkách, jako jsou Apple Watch Series 5 či Fitbit Versa 2, nefungují stejně dobře u všech uživatelů. Senzory totiž hůře vyhodnocují data u obézních osob nebo osob s tmavší barvou pleti.

Autorka studie Jessica Ramella-Romanová uvedla, že jde o špatnou zprávu nejen pro současná zařízení, která v sobě mají tyto senzory zabudovány, ale i pro možnosti nového využití těchto senzorů v nositelných zařízeních (jednou z plánovaných funkcí bylo například také sledování krevního tlaku).

Studie využívala techniku fotopletysmografie, která k měření průtoku krve využívá změny v odrazu světla. Byl použit model, který simuloval, jak se světlo pohybuje tkání osob s různými vlastnostmi kůže. Zatímco tmavší kůže má vyšší obsah melaninu a pohlcuje více světla, kůže obézních lidí bývá tlustší, obsahuje méně vody a hůře se prokrvuje než kůže lidí, kteří obézní nejsou. Obezita přitom byla zcela zásadním kritériem, jelikož tento faktor řada předchozích výzkumů zcela opomíjela. Výzkumníci zkoumali celkem tři nositelná zařízení: Apple Watch Series 5, Fitbit Versa 2 a Polar M600.

Bylo zjištěno, že zatímco tón pleti udával odchylku v měření okolo 10 procent, obezita způsobovala odchylku až neuvěřitelných 60 procent. Neschopnost světelného senzoru poskytnout přesná data (a to jak při měření srdeční frekvence, tak krevního tlaku), podle autorů studie nejpravděpodobněji souvisel se změnami tloušťky kůže.

Nicméně Ramella-Romanová zdůraznila, že výsledky je nutné ověřit také na skutečných lidech. Tato studie již probíhá a je do ní přihlášeno zhruba sto osob. Pokud se výsledky potvrdí (což je pravděpodobné), dotkne se to nejen výrobců nositelných zařízení, ale například také zdravotnicích přístrojů, které se běžně používají v nemocnicích a jež využívají stejné světelné senzory (např. přístroje na měření kyslíku v krvi).

Zdroj: engadget.com