Foto: Unsplash

Země se otáčí rychleji a dny se zkracují, vědci uvažují o zavedení záporné přestupné sekundy

Pokud máte pocit, že dny ubíhají stále rychleji, možná vás překvapí, že máte pravdu. Podle vědců tomu tak skutečně je, Země se totiž otáčí rychleji, a dny se tak zkracují, i když jde jen o milisekundy. Vědci uvedli, že 29. června 2022 přišla půlnoc o 1,59 milisekundy dříve, než se očekávalo. Šlo o nejkratší den za více než půl století, přinejmenším od doby, kdy vědci začali v 60. letech 20. století sledovat rychlost rotace Země pomocí atomových hodin.

Nešlo ale o ojedinělou událost. V roce 2020 bylo zaznamenáno 28 nejkratších dnů v historii. A například také 26. červenec 2022 trval o 1,5 milisekundy méně než obvykle. „Od roku 2016 se Země začala zrychlovat,“ uvedl pro CBS News Leonid Zotov, výzkumník z Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova. „V letošním roce se otáčí rychleji než v letech 2021 a 2020.“

Zajímavé přitom je, že dny se od vzniku Země výrazně prodloužily. Jak poznamenává The Guardian, zhruba před 1,4 miliardou let trvala jedna otáčka Země méně než 19 hodin. Dny se každý rok prodlužovaly v průměru přibližně o jednu 74 000tinu sekundy. Rychlost rotace Země však může kolísat.

Vědci se domnívají, že rychlost rotace může ovlivňovat řada faktorů, včetně zemětřesení, silnějších větrů, tání a opětovného zamrzání ledovců, Měsíce či klimatu. Někteří naznačují, že na rotaci může mít vliv i takzvané „Chandlerovo kolísání“, což je jev, který popisuje malou a nepravidelnou odchylku v bodech rotace země.

Aby se zohlednily výkyvy v délce dnů, zavádí se od roku 1972 podle potřeby přestupné sekundy – jedna sekunda navíc ke světovému času. Pokud však bude současný trend zkracování dnů pokračovat, je možné, že bude zapotřebí záporná přestupná sekunda.

Přestupné sekundy však způsobují zmatek v ultrapřesných systémech. Záporná sekunda by mohla mít podle společnosti Meta ještě horší, a to doslova „zničující vliv na software, který se spoléhá na časovače nebo plánovače“.

Zdroj: engadget.com