Zemřel fyzik Murray Gell-Mann, objevitel kvarku

Ve věku 89 let zemřel muž, na nějž bude vědecký svět vzpomínat jako na toho kdo vnesl pořádek do složitého oboru fyziky částic, byl první kterému se podařilo předpovědět existenci kvarků, elementárních částic z nichž je složena hmota. Za své objevy byl odměněn mimo jiné Nobelovou cenou za fyziku v roce 1969.

Životní dráhu dokončil v klidu 24. května ve svém domě v Santa Fe v Novém Mexiku. Uvedl to ve své tiskové zprávě Santa Fe Institute. Tuto instituci Gell-Mann spoluzakládal a vedl zde svůj program Evolution of Human Languages.

Gell-Mann se narodil v roce 1929 na dolním Manhattanu v rodině židovských imigrantů z bývalé Rakousko-uherské monarchie. Od dětství miloval matematiku a ta jej provázela celými studii. Absolvoval Yale a MIT a brzy se dostal k prvním přístrojům, jež bychom mohli označit za předchůdce dnešních urychlovačů částic. To jej nasměrovalo právě k oboru fyziky částic jemuž se věnoval většinu své vědecké kariéry.

Za jeden z vrcholů jeho kariéry lze považovat rok 1969 kdy získal Nobelovu cenu za fyziku. Odborná porota ocenila jeho systém klasifikace částic, který několik let vyvíjel. Právě v něm se mu podařilo předpovědět existenci do té doby neznámých částic, které pojmenoval Kvarky. Jejich označení si vypůjčil z novely Jamese Joyce Finnegan’s Wake. Nutno dodat, že ve stejné době přišel se stejnou myšlenou elementárních částic, nezávisle na něm také George Zweig.

Murray Gell-Mann se dále věnoval teoretické fyzice a působil na celé řadě univerzit. Věnoval se také popularizaci vědy. Jedním z vrcholů jeho snažení v této oblasti je publikace Quark a Jaguar, kterou vydal v roce 1994.

Zdroj: gizmodo.com