Zdroj: wikimedia.org

Zemřel Larry Tesler autor funkcí vyjmout, vložit, kopírovat, bylo mu 74 let

Jednou ze základních funkcí, kterou dennodenně používáme při práci na počítači (i v mobilním telefonu či tabletu) je možnost něco zkopírovat, vyjmout, nebo naopak vložit. Jedná se o základní univerzální akce, které může uživatel využít v práci se soubory, obrázky, textem, tabulkami a ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě dále.

Architekt této funkce, Larry Tesler, tento týden zemřel ve věku 74 let. Ačkoliv jeho jméno není široké veřejnosti známé tolik jako Bill Gates nebo Steve Jobs, byl jeho přínos vývoji osobních počítačů tak, jak je známe dnes, bez nadsázky obrovský.

Tesler vystudoval informatiku na Stanfordské univerzitě a po dokončení studia se věnoval problematice umělé inteligence, již zkoumal ve společnosti IBM. V sedmdesátých letech potom přešel do společnosti Xerox Palo Alto, která v té době patřila k nejprogresivnějším organizacím své doby a z jejíž tvorby později čerpal Apple i Microsoft. Právě v Xeroxu vznikl nápad na grafické uživatelské prostředí ovládané polohovacím zařízením – myší. V rámci své práce v Xeroxu vytvořil Tesler textový editor Gypsy a právě do něj vložil tři klíčové funkce.

V roce 1980 přešel Tesler do společnosti Apple Computer, kde pracoval až do roku 1997. Tam dosáhl na funkci viceprezidenta AppleNet, vlastní sítě Applu, která byla nakonec zrušena. Zastával ale také pozici Apple’s Chief Scientist, funkci kterou mimo jiné zastával Steve Wozniak před tím, než Apple opustil.

Do svého odchodu do důchodu pak Tesler stihl pracovat ještě ve společnostech Amazon a následně Yahoo. Mezi jeho další známé patenty patří funkce najít a nahradit, kterou používáme při práci s textovými editory dodnes.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.