Zemřel slavný fyzik Stephen Hawking

Ve věku 76 let zemřel světově proslulý britský teoretický fyzik Stephen Hawking. O skonu celoživotního popularizátora vesmíru informovala jeho rodina.

   Rodina v prohlášení sdělila, že Hawking zemřel pokojně ve svém domě v Cambridge v časných ranních hodinách. Hawking se narodil 8. ledna roku 1942 v Oxfordu a jeho život byl osudově poznamenán amyotrofickou laterální sklerózou, nevyléčitelným neurodegenerativním onemocněním, které mu bylo diagnostikováno ve věku pouhých 21 let, a lékaři mu dávali jen dva roky života. Většinu života tak strávil na invalidním vozíku. Nemoc jej v jeho 43 letech připravila i o hlas, díky moderním počítačovým technologiím však mohl se světem komunikovat až do konce života.

   Ve své vědecké práci se zaměřoval na kosmologické koncepty, teorii vzniku vesmíru, Velký třesk, fungování černých děr (a s nimi související gravitační singularitu) a velkým dílem přispěl k novodobému rozvoji lidského vědění v této oblasti, přičemž byl mnohými považován za novodobého Alberta Einsteina – snažil se totiž spojit Einsteinovu teorii obecné relativity s kvantovou teorií (podle Hawkinga vesmír a prostor začaly existovat v důsledku Velkého třesku a jejich existence končí v černých dírách).

   Kromě toho se věnoval popularizaci vědy, světově proslulou se stala jeho kniha Stručná historie vesmíru z roku 1988, které se za 20 let prodalo přes 10 mil. kusů. Za svého života získal řadu prestižních vědeckých ocenění, např. Albert Einstein Award, Wolfovu cenu, Copleyho medaili, jen na Nobelovu cenu za fyziku nedosáhl.

    Až do konce života se vyjadřoval k aktuálním otázkám vztahu člověka a  moderních technologií nebo vesmíru a např. varoval před negativními dopady AI či genetického inženýrství. Loni prohlásil, že lidstvo by mělo v příštích 100 letech kolonizovat nové planety, nebo mu hrozí vyhynutí.

   V roce 2014 byl o Hawkingovi natočen životopisný snímek Teorie všeho, sám fyzik se objevil ve známých seriálech jako Teorie velkého třesku, Červený trpaslík nebo Simpsonovi.

 

Zdroj: theverge, cnn.com, nytimes.com