Foto: freeicons.io

Zemřel Stephen Wilhite, vynálezce grafického formátu GIF

Vynálezce grafického formátu GIF (Graphics Interchange Format), Stephen Wilhite, zemřel ve věku 74 let na covid-19. Wilhite tento grafický formát, který měl umožnit přenos fotografií přes pomalé modemové připojení, vyvinul v roce 1987, když pracoval ve společnosti CompuServe. Pojem GIF se od té doby stal synonymem pro krátká videa či memy.

Formát GIF umožňuje zobrazit obrázky pouze ve 256 barvách. To je oproti jiným formátům, jako například JPG, které podporuje až 16 miliónů barev, velmi malé číslo. Formát GIF si však udržel popularitu až do dnešní doby, protože Wilhite ho navrhl tak, aby do něj bylo možné ukládat vícero snímků, a byl tudíž použitelný i pro krátké animace.

Kromě vývoje GIFu přispěl Wilhite k rozvoji CompuServe i dalšími aktivitami, které společnsti pomohly stát se ve své době uznávanou. „Velmi jsem obdivoval jeho inteligenci a vytrvalost, protože konzistentně vytvářel softwarové produkty […] jak pro firemní a domácí spotřebitele, tak i pro nadšence,” uvedl ve Wilhiteově nekrologu jeho spolupracovník Ty Wait.

Wilhite odešel do důchodu v roce 2000, aby se mohl věnovat svým koníčkům a zájmům, mezi něž se řadí cestování a železniční modelářství. Vždy se však vracel ke své první lásce—programování—kterému se věnoval ještě několik týdnů předtím, než onemocněl covid-19, uvedla jeho manželka Kathaleen. „Byl to pravděpodobně jeden z nejlaskavějších a nejskromnějších mužů, jaké jste kdy potkali,“ řekla.

Zdroj: engadget.com