Foto: Samsung

Zisky společnosti Samsung se v roce 2022 propadly kvůli slabé poptávce po čipech a chytrých telefonech

Zisky společnosti Samsung v roce 2022 prudce poklesly, a to především kvůli slabé poptávce po čipech a chytrých telefonech, které jsou hlavními zdroji příjmů společnosti. Korejský technologický gigant ve své poslední zprávě o výsledcích hospodaření vykázal roční tržby ve výši 302,23 bilionu KRW (5,6 bilionu Kč), což je pro společnost nový rekord. Zároveň však vykázal za celý rok 2022 provozní zisk ve výši pouze 43,38 bilionu KRW (770 miliard Kč), což je o 8,5 bilionu KRW (153 miliard Kč) méně než v předchozím roce.

„Obchodní prostředí se ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zhoršilo kvůli slabé poptávce v souvislosti se zpomalením globální ekonomiky,“ uvedl mluvčí společnosti. Zatímco divize Foundry zaznamenala nárůst zisku díky diverzifikaci zákazníků, její polovodičová divize si vedla špatně. Po čipech byla celkově slabá poptávka. Ceny čipů také klesly, pravděpodobně kvůli přebytku neprodaných zásob, což také přispělo k poklesu celoročních zisků.

Společnost Samsung se připravuje na to, že tento klesající trend bude přetrvávat i v následujících měsících, ačkoli očekává, že poptávka po polovodičích se v druhé polovině roku zvýší. Podobně slabá zůstala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 i poptávka po chytrých telefonech. Prodeje cenově dostupnějších telefonů Samsung se snížily, a i když prodeje vlajkových lodí splnily očekávání trhu, jsou stále nižší než v předchozích čtvrtletích. Společnost očekává, že poptávka po chytrých telefonech pro masový trh v roce 2023 ještě více oslabí v důsledku přetrvávajících makroekonomických podmínek.

Zdroj: www.engadget.com