Způsob shromažďování dat ve Windows 10 údajně porušuje nizozemské zákony na ochranu soukromí

Podle nizozemského úřadu na ochranu dat porušuje způsob shromažďování dat prováděné OS Windows 10 místní zákon na ochranu soukromí, a to i po změnách obsažených v aktualizaci Creators Update. Microsoft s takovým tvrzením nesouhlasí.

Microsoft údajně jasně neinformuje o tom, jaký typ dat zrovna používá a proč je vůbec potřebuje. Nizozemský úřad se také domnívá, že základní nastavení v operačním systému brání uživateli ve vyjádření „skutečného“ souhlasu se shromažďováním dat. Windows 10 v „továrním“ nastavení fungují v režimu úplného sdílení dat, což během instalace potvrzuje uživatel svým souhlasem uvedených podmínek.

Jak ale úřad upozorňuje, to, že uživatel nastavení nezměnil, neznamená, že s ním dává výslovný souhlas. Regulátor rovněž namítá, že Microsoft nerespektuje stávající uživatelské preference ohledně soukromí dat a že dostatečně jasně uživatele neupozorňuje na to, že internetový browser Edge při základním nastavení kontinuálně shromažďuje data z aplikací a surfování.

Microsoft se podobným nařčením brání. Ve své odpovědi úřadu vysvětluje, že Windows 10 ve skutečnosti uživatele informují o datech, ke kterým žádají přístup, a jak s nimi budou nakládat. Společnost nicméně připustila, že uživatel se možná musí „více začíst“ do příslušné smlouvy, ke které dává souhlas, nebo do sekcí „Learn more“. V této souvislosti dodala, že k datům alespoň některých zařízení potřebuje přístup proto, aby mohla vyřešit případné problémy s kompatibilitou a analyzovat příčiny možných „spadnutí“ aplikací.

Microsoft v odpovědi nesouhlasí ani s tvrzením nizozemského regulátora, že jeho přístup (tj. základní nastavení v oblasti soukromí) brání uživatelem vyjádřit „skutečný“ souhlas. Je nicméně ochotný spolupracovat s nizozemskými úřady, aby se vyhnul případnému porušení zákona.

 

Zdroj: arstechnica.com, endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.