Foto: se svolením National Science Foundation

Zřícená observatoř Arecibo bude od roku 2024 fungovat jako vzdělávací centrum STEM

Na místě slavné observatoře Arecibo v Portoriku by se již začátkem příštího roku mohlo otevřít vzdělávací centrum. Astronomický výzkum mezi jeho předmět zájmu ale trochu překvapivě patřit nebude, alespoň prozatím. Národní vědecká nadace tento týden oznámila, že vybrala čtyři instituce, které se postarají o přeměnu areálu a v příštích pěti letech do něj investují 5,5 milionu dolarů. Stane se z něj centrum pro vzdělávání v oblasti STEM se zaměřením na přírodní a počítačové vědy.

NSF poprvé odhalila své plány na vzdělávací centrum v Arecibu v loňském roce po měsících nejistoty ohledně jeho budoucnosti, tehdy také potvrdila, že teleskop nebude obnoven. Hlavní radioteleskop observatoře se v prosinci 2020 zřítil, když se jeho 900tunová závěsná přístrojová plošina propadla na anténu pod ní. Tento kolaps náhle ukončil provoz teleskopu po téměř šesti desetiletích provozu, během nichž se stal klíčovým nástrojem při hledání mimozemské inteligence a při prohlubování poznání vesmíru.

Nové vzdělávací centrum s názvem Arecibo Center for Culturally Relevant and Inclusive Science Education, Computational Skills and Community Engagement (zkráceně Arecibo C3) by mělo být otevřeno na začátku roku 2024. Povedou ho ve spolupráci Cold Spring Harbor Laboratory, University of Puerto Rico-Río Piedras, Universidad del Sagrado Corazón a University of Maryland, Baltimore County.

Zajímavé je, že na místě stále fungují některé přístroje, u nichž vědci doufali, že se dočkají financování, aby mohli pokračovat ve vědeckém výzkumu. NSF nicméně potvrdila, že tyto plány nejsou v současnosti prioritou.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.