Foto: Google

5 největších novinek z Google I/O 2021

Společnost Google odstartovala svoji každoroční konferenci I/O oznámením největších novinek, které chystá. Z nich jsme v naší redakci vybrali pětici toho nejzajímavějšího, co bylo k vidění.

Android 12: Radikální změna designu

Produkt, který zasáhne pravděpodobně nejvíce uživatelů, bude pravděpodobně operační systém Android 12. A Google se s tím tentokrát příliš nepáral a rozhodl se pro velké změny po designové stránce. Podoba nového operačního systému je založená na systému nazvaném „Material You“. Ten by se měl stát novým designovým jazykem Googlu a postupně se objevit ve všech prostředích, která Google spravuje. To bude ale pravděpodobně nějakou chvíli trvat.

Velkou změnou bude nahrazení drobných ikonek a posuvníků systémem větších bublin, které budou lépe ovladatelné jednou rukou. Další novinkou by pak měla být schopnost přizpůsobovat barevnou paletu widgetů, hodin a některých ikon tapetě displeje. Díky tomu by spolu měly všechny prvky ladit a zároveň být dobře rozpoznatelné.

Změny v systému Android stojí celkově na třech pilířích, které jsou „Deeply Personal“, „Private and secure“ a „Better together“. V současnosti by měl být nový systém k dispozici v betaverzi na telefonech Pixel. Brzy by se pak měl objevit také na modelech Xiaomi Mi 11, OnePlus 9 nebo Nokii X20. Všude pochopitelně v betaverzi, kterou je nutné stáhnout zvlášť.

Nová partnerství v oblasti chytrých hodinek

Zásadní oznámení ze včerejšího dne se týká kategorie chytrých hodinek. Jednou z výhod konkurenční platformy Apple je, že je jednotná a její služby jsou univerzální. A k podobnému kroku se nyní odhodlal i Google, když spojil své síly v oblasti služeb chytrých hodinek s největšími konkurenty, tedy společnostmi Samsung a FitBit.

Operační systém Wear OS používaný společností Google by se měl v průběhu letošního roku spojit s operačním systémem Tizen a integrovat některé jeho funkce. Hodinky společnosti Samsung fungující původně právě na systému Tizen by měly přejít právě na Wear OS. Platforma Wear OS by měla do budoucna dostat také větší množství vlastních aplikací, takže si uživatelé budou moci své hodinky efektivněji personalizovat. Do systému hodinek budou integrované také sportovní a zdravotní funkce systému Fitbit.

Google mimo jiné garantuje nižší spotřebu energie u hodinek s novým systémem. Spojení největších značek na poli chytrých hodinek je také výhodné pro vývojáře, protože budou moci aplikace psát pro jeden typ operačního systému.

Project Starline – 3D video chat budoucnosti

Na rozdíl od předchozích dvou novinek, je nově představený Project Starline spíše ochutnávkou a výhledem do budoucnosti, než něčím, s čím bychom se mohli v dohledné době setkat, pokud tedy nejsme zaměstnanci společnosti Google.

Právě v několika kancelářích společnosti jsou k dispozici speciální kabiny umožňující tento způsob komunikace. Tyto kabiny obsahují dvě základní komponenty – speciální kamery a obrazovku. Kamery snímající komunikující osobu vytvoří 3D model, který poté v reálném čase posílají do jiného zařízení. V něm se následně model zobrazí na speciálním 65palcovém monitoru.

Celé zařízení má formu kabiny i proto, aby měly kamery stálé světlo, které potřebují. Veškerá komunikace probíhá v reálném čase a lidé, kteří si ji měli možnost vyzkoušet, potvrzují, že měli pocit jako by komunikovali s někým, kdo s nimi sedí ve stejné místnosti. Dokonce bylo možné navázat i oční kontakt.

Fotografie – vytváření animací i větší bezpečnost

Další novinky se týkaly populárních Google fotografií. První z nich umožní spojovat více snímků s podobným obsahem dohromady efektní animací. Když například rodič vyfotí dítě dvakrát v krátkém časovém úseku, bude tyto fotografie možné díky umělé inteligenci propojit. Druhá novinka se pak týká bezpečnosti Google fotografií. V rámci jejich katalogu bude možné vytvořit složku, která bude chráněná otiskem prstu a nikdo nepovolaný do ní díky tomu nebude mít přístup.

Umělá inteligence, která rozumí jazyku

Velkým tématem vývoje společnosti Google je umělá inteligence, své místo proto měla také v rámci programu prezentace I/O. Hlavním hrdinou tohoto úseku byl model LaMDA, který je naprogramovaný tak, aby se dokázal efektivně naučit pracovat s přirozeným jazykem. V rámci prezentace tak model komunikoval s člověkem a odpovídal na položené otázky. V jednom případě přitom měl identitu planety Pluto a ve druhém potom papírové vlaštovky.

Během konverzace dokázala umělá inteligence odkazovat na konkrétní fakt, fyzikální údaje nebo události, které vkládala do svých výpovědí. Ukázky této řeči byly velmi působivé.

Zdroj: theverge.com