AI pomáhá NASA a Autodesku navrhovat přistávací moduly pro zkoumání měsíců ve Sluneční soustavě

Inženýři ze společností Autodesk a laboratoří Jet Propulsion Laboratory NASA navrhli nový přistávací modul, který by v budoucnu měl přinést více informací o měsících planet Sluneční soustavy jako jsou Europa nebo Enceladus. Při jeho tvorbě přitom vycházeli z návrhu, který vytvořil AI program.

S konceptem modulu oslovila agenturu NASA přímo společnost Autodesk a navrhla ji možnou spolupráci. Následně byl pak sestaven desetičlenný tým, v němž měli obě organizace stejný počet zástupců. Klíčovým prvkem celého návrhu byla práce umělé inteligence, která dokázala přesně vypočítat přenos sil ve složité soustavě táhel, jimiž je část konstrukce modulu vytvořená. Podobné programy dnes využívají například 3D tiskárny pro odlehčování konstrukcí se zachováním maximální pevnosti.

Z návrhů, které software vygeneroval, vybrali po měsíci a půl porad a zkoušek vytvořil tým finální konstrukci, která se skládá ze tří částí. První z nich je vnitřní struktura část, která bude obsahovat řídící vybavení, senzory a další prvky, jež potřebují ochranu. Tento dík bude vytvořen pomocí speciální hliníkové 3D tiskárny. Druhá část šasi poskytující celé konstrukci oporu, bude odlité z hliníku ve formě. Třetí částí jsou nohy, na kterých bude celý modul stát a ty budou vytvořeny 3D frézou. Celý modul je potom 2,2 metru dlouhá a 0,91 metru vysoká.

Díky speciální konstrukci se podařilo snížit hmotnost modulu o 35 procent. Její výsledná váha je tak zhruba osmdesát kilogramů. Jedná se však pouze o konstrukci, po připojení výpočetních a senzorických jednotek její váha může podle tvůrců vzrůst až na 115 kilogramů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.