AI zachraňuje životy, pomáhá v Číně zabraňovat sebevraždám

Téma sebevraždy je na internetu často probírané a zároveň velmi ožehavé. Bohužel známe mnoho případů, kdy chování ostatních uživatelů na internetu vedlo k sebevraždě jiných. Objevily se i případy demonstrativních veřejných sebevražd přenášených online. Internet je však i prostředí, které může pomoci sebevraždám zabránit, jak ukazuje projekt Tree Hole.

Jeho tvůrcem je Huang Zhisheng, vedoucí výzkumník umělé inteligence (AI) na Svobodné univerzitě v Amsterdamu, původem z Číny. A právě tam jeho projekt působí nejaktivněji. V základu všeho je umělá inteligence, která skenuje zprávy zveřejněné na tamní sociální síti Weibo, která je obdobou Twitteru. Právě na této sociální síti často sdílejí lidé odhodlaní spáchat sebevraždu své rozloučení, které je často zároveň také voláním o pomoc.

A právě toto volání dokáže speciální algoritmus vyslyšet a poslat pomoc. Tu tvoří síť dobrovolníků po celé Číně. V případě že se pisatel naléhavého sdělení nachází v jejich relativní blízkosti systém je upozorní a poprosí o pomoc.

Systém dokáže na základě jazykové analýzy sdělení predikovat, jaká je pravděpodobnost toho, že se pisatel o sebevraždu skutečně pokusí. Pracuje proto se stupnicí 1-10. Pomoc dobrovolníků je pak směřována k nejnaléhavějším případům.

Podle provozovatelů aplikace zachránilo za posledních 18 měsíců 600 dobrovolníků po celé Číně život více než 700 lidem. Iniciativa se tedy ukázala jako úspěšný počin. Výraz Tree Hole by se dal přirovnat k českému spojení dutá vrba, tedy místo kde je možné sdělit své tajemství a bez obav se vypovídat.

Zdroj: bbc.com