Akvizici Shazamu s Applem začala vyšetřovat EU

EU včera začala vyšetřovat akvizici britské služby na rozpoznávání hudby Shazam společností Apple. Obává se, že „deal“ by mohl zmenšit možnosti uživatelů v oblasti streamovacích služeb v rámci Evropského hospodářského prostoru.

Akvizici Apple oznámil v prosinci a má mu pomoci lépe konkurovat platformě Spotify, současné jedničce na poli hudebních streamovacích služeb. Evropská komise konkrétně vyjádřila obavy ohledně přístupu Applu k údajům o uživatelích Shazamu, kteří v Evropě používají konkurenční hudební streamovací služby. Tato data by prý mohla Applu umožnit přímo se zaměřovat na zákazníky konkurenčních služeb s cílem je „přetáhnout“ na jeho stranu.

Podle eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové se způsob, jakým lidé poslouchají hudbu, v poslední době zásadně změnil a je na to třeba na evropské úrovni reagovat. „Stále více Evropanů používá hudební streamovací služby. Naše vyšetřování má zajistit, že hudební fanoušci budou moci nadále využívat atraktivních nabídek streamovacích platforem a nebudou muset vybírat z méně možností, což by byl důsledek navrhované fúze Applu a Shazamu,“ napsala v prohlášení.

Akvizice Shazamu má hodnotu 400 mil. dolarů, což je sice dvaapůlkrát méně, než na kolik byla služba naceněna v posledním kole fundraisingu, společnost Shazam Encore však v posledních letech nevykazovala dobré finanční výsledky. Např. v průběhu roku 2016 byly její tržby jen 54 mil. dolarů.

Shazam může být pro Apple, jehož streamovací službu Apple Music si v současnosti předplácí zhruba 40 mil. uživatelů, podle webu theverge.com přínosem. Jednak proto, že Shazam je již integrován s digitální asistentkou Applu Siri a Apple může integraci dále prohlubovat, a také z toho důvodu, že technologický obr může využit technologii na rozpoznání obrazu Shazamu v rámci své platformy pro rozšířenou realitu ARKit.

 

Zdroj: reuters.com, theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.