Foto: Unsplash

Amazon představil svého prvního plně autonomního robota pro práci ve skladech

Společnost Amazon představila svého prvního plně autonomního mobilního robota, který je určen k přemisťování velkých břemen ve skladech. Robot dostal jméno Proteus a podle společnosti Amazon se umí bezpečně pohybovat v blízkosti běžných zaměstnanců (na rozdíl od některých předchozích robotů, které společnost kvůli bezpečnosti raději umisťovala odděleně do klecí).

Amazon tvrdí, že roboti Proteus disponují „pokročilou bezpečnostní, receptivní a navigační technologii“. Bezpečnost při práci mezi lidmi je podle zveřejněného videa zajištěna například také pomocí zeleného laserového paprsku, který robotům pomáhá zjistit, zda se v jejich okolí nachází lidé. Pokud je zachytí, robot se přestane pohybovat a po odchodu člověka dále pokračuje v práci.

Proteus je také vybaven robotickým ramenem, které dokáže zvedat a přesouvat břemena o hmotnosti až 50 kilogramů. Tato robotická ramena Amazon plánuje nasadit ve svých skladech v příštím roce. Společnost uvedla, že pomocí této technologie mohou roboti vybírat a zvedat jednotlivé předměty, i když jsou umístěny na hromadě.

Amazon se také pochlubil další technologií, která by měla pomoci zaměstnancům zbavit se ručních skenerů pro zaznamenávání čárových kódů. Nový systém totiž balíčky rozpozná, aniž by bylo nutné skenovat etikety. Další podrobnosti o tom, jak nová technologie funguje, ale chybí.

Nicméně existují potenciální obavy o pracovní sílu. Amazon však tvrdí, že se nesnaží roboty nahradit lidské zaměstnance. Naopak roboti by v pracovním procesu měli převzít práci, která je pro lidi příliš obtížná a nebezpečná.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.