Foto: Unsplash

Amazon tento týden údajně plánuje propustit 10 000 lidí

Podle deníku The New York Times by Amazon mohl tento týden propustit až deset tisíc zaměstnanců. Tento krok by následoval po rozsáhlém propouštění ve společnostech Twitter a Meta. Druhá jmenovaná společnost minulý týden oznámila, že propustí dokonce 11 tisíc zaměstnanců.

Škrty v Amazonu pravděpodobně postihnou zejména odvětví věnující se výrobě zařízení (zahrnující například produkty poháněné Alexou), lidské zdroje a maloobchod. Times nicméně připomenul, jak masivně se Amazon rozrostl, což znamená, že deset tisíc pracovníků představuje pouhá tři procenta z firemních řad a jedno procento celkové pracovní síly této společnosti.

V poslední době se objevily náznaky, že Amazon možná přehodnocuje, kterým produktům dá přednost, a které naopak upozadí. Právě do druhé kategorie budou pravděpodobně spadat také produkty Alexa, což by dávalo smysl kvůli škrtům právě v tomto odvětví, a to i přesto že minulý týden řekl mluvčí Amazonu Brad Glasser: „Ohledně budoucnosti Alexy jsme dnes stejně optimističtí jako kdykoli předtím a pro Amazon zůstává důležitým byznysem a oblastí investic.“ Pravdou ale zůstává, že Alexa v posledních letech zaznamenala provozní ztráty ve výši 5 miliard dolarů.

Předpokládaný pokles americké ekonomiky vedl technologické giganty k výraznému zpomalení tempa přijímání zaměstnanců nebo k jeho úplnému zmrazení. Na začátku listopadu společnost Amazon uvedla, že „pozastaví přijímání nových přírůstkových zaměstnanců“. Přitom společnost právě na začátku tohoto roku zdvojnásobila platový strop pro firemní zaměstnance.

Některé společnosti si ale dodatečně uvědomily, že jejich škrty sahaly příliš hluboko. Například Twitter údajně požádal některé firemní zaměstnance, aby se vrátili, poté co došlo k propouštění, které zlikvidovalo polovinu společnosti. Společnost však pokračuje ve snižování počtu zaměstnanců jinde, naposledy bez varování propustila tisíce smluvních partnerů.

Propouštění v Amazonu bude pravděpodobně více promyšlené a nemusí se odrazit v připravovaných produktech společnosti. Přesto pokud by se údaj o 10 000 propuštěných zaměstnancích ukázal jako přesný, znamenalo by to největší škrty v historii společnosti Amazon.

Zdroj: theverge.com