Foto: Unsplash

Americké ministerstvo financí zavádí nové pravidlo, které zabrání daňovým úniků při obchodování s kryptoměnami

Zatímco lidé, kteří vlastní a prodávají kryptoměny, musí platit daně ze svých příjmů, nové pravidlo předložené americkým ministerstvem financí se snaží zajistit, aby ze svých prodejů odváděli správnou částku. Toto pravidlo bude vyžadovatzt, aby kryptoměnové platformy, jako jsou burzy a zpracovatelé plateb, hlásily transakce svých uživatelů daňovému úřadu. Podle deníku The Wall Street Journal úřady doufají, že toto opatření zabrání daňovým únikům, protože správní úřad bude přesně vědět, kolik daňový poplatník dluží.

Zároveň toto pravidlo lidem výrazně usnadní přiznávání příjmů, protože jejich zprostředkovatelé jim budou muset poskytnout speciální formulář. Úřad loni zveřejnil návrh formuláře 1099-DA (Digital Asset Proceeds From Broker Transaction) vytvořený speciálně pro sledování kryptografických transakcí. Pro zajímavost, pravidlo stanovuje hranici 10 000 dolarů pro vykazování transakcí zahrnujících stablecoiny, což jsou kryptoměny, které sledují fiat měny, mezi které patří i americký dolar.

„Investoři do digitálních aktiv a daňový úřad budou mít lepší přístup k dokumentaci, kterou potřebují ke snadnému podávání a kontrole daňových přiznání,“ uvedla v prohlášení Aviva Aron-Dineová, zastupující náměstkyně ministra financí pro daňovou politiku. „Zavedením požadavků zákona na podávání zpráv pomohou tato konečná nařízení daňovým poplatníkům snadněji platit daně, které jsou podle současných zákonů dlužni, a zároveň omezí daňové úniky bohatých investorů.“

Nové pravidlo se bude týkat pouze platforem, které přebírají digitální aktiva, jako je například Coinbase nebo Binance. Nevztahuje se na ty decentralizované, které se budou muset řídit samostatným pravidlem, které bude zavedeno ještě v průběhu tohoto roku. Zprostředkovatelé budou muset začít vykazovat výnosy z prodeje digitálních aktiv v roce 2026 za všechny transakce uskutečněné v roce 2025, což znamená, že letošního roku se nové pravidlo ještě netýká.

Zdroj: engadget.com