Americkou nemocnici napadl ransomware, chvíli si musela vystačit jen s perem a papírem

Americká nemocnice Hancock Regional Hospital ve státě Indiana se stala obětí útoku ransomwaru, který vyřadil z provozu elektronické záznamy o pacientech, e-maily nebo interní operační systémy. Její personál tak musel na nějakou dobu např. k aktualizaci pacientských karet používat pero a papír.

Vedení nemocnice zdůraznilo, že v důsledku kyberútoku nebyl žádný pacient ohrožen na životě a že na péči o ně neměl incident významný vliv. Jak nemocnice také uvedla, za kyberútokem z 11. ledna stojí zatím neznámý útočník, který od ní požadoval jako výkupné nespecifikované množství bitcoinů. Aby nedošlo k dalšímu šíření infekce, vypnula preventivně některé elektronické systémy a kontaktovala FBI a národní IT společnost specializovanou na kyberbezpečnost. Ještě minulou sobotu zůstávaly tyto systémy  mimo provoz a personál byl stále odkázán na tužku a papír.

Nemocnice se stala terčem několika podobných kyberútoků i v minulosti, nicméně v těchto případech se ransomware na její systémy dostal tak, že některý zaměstnanec buď otevřel závadný e-mail nebo infikované webové stránky. Ředitel nemocnice Steve Long sdělil, že v tomto případě se jednalo o promyšlené napadení a ne amatérský útok „nějakého 15letého teenagera z maminčina obýváku“. Dodal, že nemocnice výkupné nezaplatila a že FBI je s těmito typy kyberútoků dobře obeznámena.

Kyberútoky tohoto druhu nejsou v amerických nemocnicích výjimečné. Předloni ransonware napadl nemocnici Kansas Heart Hospital a Hollywood Presbyterian Medical Center. Má se za to, že nějaký druh ransonwaru stál taktéž před dvěma lety za vyřazením počítačových systémů v síti nemocnic Medstar. Druhá zmíněná nemocnice na rozdíl od té v Indianě výkupné zaplatila, i když jen ve výši 40 bitcoinů (tehdy v přepočtu zhruba 17 tisíc dolarů) – kyberzločince se jí totiž podařilo „umluvit“ k jeho snížení z původních 9 000 bitcoinů (tehdy asi 3,5 mil. dolarů).

 

Zdroj: techspot.com, greenfieldreporter.com