Zdroj: upload.wikimedia.org

Apple chce po studiu Epic uhradit ušlý zisk. „Nemá na to právo,“ tvrdí Epic

Velká soudní a především mediální přestřelka gigantů Apple a studia Epic pokračuje další pří. Zatímco po justiční stránce se pravděpodobně nebude dít nic zásadního až do velkého soudu, který je naplánovaný na začátek léta příštího roku, obě společnosti stále bojují o náklonnost veřejnosti.

Posledním krokem, který soud podnikl, byl příkaz směrem ke společnosti Apple, který jí ukládá, že nesmí omezovat aplikace využívající technologii Unreal Engine, kterých se spor přímo netýká. UE je technologie licencovaná právě společností Epic a Apple hrozil, že vývojářům zamezí přístup k jejímu zpravování, což by de facto znamenalo problémy pro všechny aplikace, které jej využívají.

Dalším krokem společnosti Apple bylo vyjádření, v němž upozorňuje společnost Epic, že po ní bude požadovat veškeré náhrady škod za jednostranné porušení smluvních ujednání s iOS App Store, s nimiž Epic při vydávání Fortnitu na tuto platformu souhlasil. Apple argumentuje tím, že se svojí činností podílel na budování dobrého jména a hájení obchodních zájmů svých partnerů.

Toto vyjádření vyvolalo ostrou reakci Epicu, ten se vyhranil proti tomu, že by jeho kroky mohly být posuzovány jako protiprávní. Tvrdí, že neukradl nic, co by společnosti Apple kdy patřilo a argument, že Apple přišel o výnosy ze hry kvůli chování jejích autorů a správců, považuje za iracionální.

Spor Applu a Epicu stále probíhá a obě společnosti se snaží obhájit se především před veřejností a uživateli. Dobré jméno a vize (Apple vystupuje s tím, že zprostředkovává autorům i uživatelům kvalitní služby a bezpečnost, Epic naopak tvrdí, že je potřeba svět aplikací osvobodí od plateb a staví se do pozice obhájce zájmu hráčů) mají za současného stavu vyšší cenu než vysouzené peníze.

Zdroj: theverge.com