Foto: Unspash

Apple iPhone 12 lze nyní nabíjet bezdrátově při 15 W s nabíječkami třetích stran

Při uvedení iPhonu 12 na trh Apple zdvojnásobil výkon bezdrátového nabíjení na 15 W. Tato cifra ale platila pouze pro nabíječky MagSafe značky Apple. Nyní se ale uživatelé dočkali překvapivé aktualizace. Nejnovější verze systému iOS 17.4 totiž nově umožňuje nabíjet při maximálním jmenovitém výkonu 15 wattů i nabíječkám Qi2 třetích stran.

Apple zavedl podporu bezdrátového nabíjení Qi2 s výkonem 15 wattů pro iPhone 13 a 14 s iOS 17.2, iPhone 15 tento standard podporoval od samého počátku. Ve skutečnosti je založen na technologii MagSafe společnosti Apple. Nutno přitom říci, že Apple je hlavním členem a předsedou nadnárodního technologického konsorcia Wireless Power Consortium (WPC), které má na starosti prosazování nabíjecích standardů.

Když však v říjnu 2020 přišel na trh iPhone 12, standard Qi2 neexistoval a původní standard Qi WPC byl omezen na 7,5 wattu. Každopádně protože iPhone 12 používal MagSafe, byl zřejmě schopen podporovat Qi2 a jeho vyšší maximální nabíjecí schopnost.

Společnost Apple se k této změně zatím oficiálně nevyjádřila. Server Macworld však iPhone 12 otestoval se zařízeními Qi2 a zjistil, že rychlosti odpovídají nabíjení oficiálních nabíječek MagSafe.

Výrobce nabíječek Belkin také uvedl, že jeho nabíječky Qi2 jsou plně certifikovány pro rychlé bezdrátové nabíjení zařízení s podporou Qi2 s výkonem až 15 W. Díky této změně nyní všechny iPhony s technologií MagSafe podporují nabíjení Qi2.

Rozhodnutí společnosti Apple podporovat Qi2 u svých iPhonů je trochu překvapivé, protože Apple má tendenci upřednostňovat vlastní řešení. Je možné, že se tak stalo proto, aby se společnost vyhnula regulačním orgánům, protože EU ji již donutila přejít na nabíjení pomocí USB-C.

Zdroj: engadget.com