Apple je ochotný vypovídat v kauze špionážních čipů před kongresem

Společnosti Apple, Amazon čelí podezření, že zatajily možné bezpečnostní problémy související s použitím hardwaru čínského dodavatele společnosti Supermicro. Server Bloomberg Businessweek zveřejnil v minulém týdnu zprávu, že základní desky používané v počítačích této společnosti měly implantované mikročipy, které se chovaly jako hardwarová obdoby trojských koní a umožňovali třetím stranám přístup do systému PC.

Ihned po zveřejnění zprávy ji dementovali obě americké společnosti i čínský výrobce hardwaru Supermicro. Apple se několikrát vyjádřil, že jeho počítače byly a jsou naprosto bezpečné a k žádnému možnému úniku dat nedošlo.

Zatím posledním krokem v této oblasti byl oficiální dopis, který zaslal George Stathakopoulos, viceprezidentem společnosti Apple pro bezpečnost informací, obchodnímu výboru amerického senátu a kanceláři bílého domu. Přesvědčuje v něm nejvyšší americké instituce, že Apple využívá vlastní ochranné nástroje, které neustále skenují systémy společnosti a jsou zaměřené přesně na ten druh malwarových škodlivých aktivit, které popisuje Bloomberg. Zdůrazňuje, že Apple nebyl kvůli možným únikům dat vyšetřován FBI a dodává, že je připraven podat vysvětlení přímo Kongresu, pokud jej předvolá.

Ve svém původním prohlášení Apple zdůrazňuje, že kdykoliv se jej Bloomberg a další renomované zpravodajské servery zeptaly na možný unik dat, proběhlo rozsáhlé interní šetření, které však nikdy žádný problém neodhalilo.

Zpráva agentury Bloomberg minulý týden vzbudila velké pozdvižení, protože pokud by se potvrdila, jednalo by se o jedno z největších bezpečnostních ohrožení v dějinách. Všechny dotčené společnosti tuto zprávu popřely. Otázkou zůstává, jestli proč by v tom případě riskovala agentura Bloomberg své renomé a vydala nepravdivou informaci takovéhoto formátu.

Zdroj: reuters.com