Apple odebral Googlu certifikát k použití interních aplikací, po jednání je vrátil zpět

Společnost Apple odebrala Googlu práva na vydávání interních aplikací pro svá zařízení. Někteří uživatelé přímo potvrdili, že jim přestaly fungovat starší verze aplikací Google Maps a Gmail, stejně jako testovací betaverze nových aplikací. Kromě toho přestaly fungovat i aplikace Gbus nebo interní aplikace pro kavárny v komplexech společnosti Google. Všechny tyto aplikace využívaly certifikát, který Apple Googlu odebral.

Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že Google tento systém zneužíval k monitorování aktivit uživatelů, kteří se přihlásili do honorovaného výzkumného programu. Apple podle svých slov v současnosti spolupracuje se společností Google a platnost certifikátů obnovil. Uživatelé tak mohou využívat vybrané aplikace stejně jako dříve. Hlavní podmínkou je závazek společnosti Google, že certifikát nebude do budoucna zneužívat.

Stejným způsobem postupoval Apple i v případě velmi podobného případu, kdy byla viníkem společnost Facebook, která certifikát zneužívala k obdobným aktivitám jako Google. Apple také varoval, že okamžitě odebere certifikát kterémukoli vývojáři, který by se jej pokusil zneužít a využívat mimo svůj podnik.

Facebook i Google obdržely po jednání s Applem své certifikáty zpět, avšak vzhledem k tomu, že se jednalo o opravdu velké hráče, a navíc o první dokázané případy, mohl být Apple více vstřícný. Je však možné, že v budoucnu by se viníci mohli potýkat s horšími následky. Apple v minulosti (například v případě sociální sítě Tumblr) dokázal, že v případě porušení pravidel je ochotný své uživatele chránit i za cenu odstřižení od některé služby nebo aplikace.

Zdroj: theverge.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.