Apple opravil bezpečností chybu v systému HomeKit

Software společnosti Apple neprožívá právě nejšťastnější podzim, po fatální chybě v zabezpečení operačního systému High Sierra OS, se kterou se Apple musel nedávno potýkat, opravoval v posledních dnech další závažný problém, který se tentokrát týkal zabezpečení centra chytré domácnosti Apple HomeKit.

Server 9to5Mac.com přinesl zprávy o tom, že díky sofistikované metodě, kterou pro její složitost blíže nepopisoval, dokáže útočník vytvořit nový uživatelský profil se sdílenými právy a pomocí něj potom zařízení v domácnosti ovládat. Problém se netýkal přístupu k jednotlivým zařízením individuálně, ale systému Apple HomeKit jako celku.

Pokud by se jednalo jen o žárovky, rychlovarné konvice nebo zásuvky, nemusel by být problém tak zásadní. Nesrovnatelně více by však byly poškozeny domácnosti, které mají pomocí chytrých zařízení řešený alarm domu, zámky nebo ovládání garážových vrat. Redaktoři ze serveru 9to5Mac.com byli údajně svědky toho, jak člověk, který na chybu upozornil, během několika minut získal kontrolu nad ovládáním garážových vrat. Podle zpráv se problém netýkal chytrých kamer, které HomeKit podporuje. K videu z domácností uživatelů se tak naštěstí nikdo nedostal.

Apple se k celému problému vyjádřil. „Problém, který postihuje uživatele systému HomeKit se systémem iOS 11.2, byl opraven,“ píše společnost. „V rámci opravy bude dočasně zablokován vzdálený přístup ke sdíleným uživatelům. Ten bude obnoven v aktualizaci softwaru počátkem příštího týdne.“

Reakce spoelčnosti Apple byla velmi rychlá a podařilo se díky ní chybu odstranit krátce po jejím objevení. Bylo by zbytečné mít kvůli podobným případům a útokům strach z bezpečnosti chytré domácnosti, avšak je důležité vědět, že podobné chyby se mohou vyskytovat. S rozvíjejícími se systémy chytrých domácností bude zabezpečení elektronicky ovládaných domovů stále sofistikovanější.

Zdroj: 9to5Mac.com