Apple se chce vyhnout soudním procesům, zaplatí Nokii 2 miliardy dolarů

Společnost Apple vyplatila Nokii téměř dvě miliardy dolarů, aby se vyhnula pokračování soudních sporů o staré patenty. Ty si Nokia zaregistrovala v době, kdy byla předním hráčem na trhu a její telefony byly synonymem pokroku. Apple chce předejít situaci, do které se dostal po sporu s konkurenční firmou Samsung. Soudní líčení mezi nimi se táhla dlouhou dobu a u poškozovala dobré jméno společnosti.

Zpráva o smluvním vypořádání mezi Applem a Nokií se objevila v květnu. Až nyní se ale na veřejnost dostala konkrétní částka, kterou Apple Nokii odškodnil. Stalo se tak díky vydání zprávy o hospodaření firmy Nokia za druhé čtvrtletí. Další podmínky smlouvy, včetně toho, jak dlouho bude trvat a jestli případně bude platba opakovaná, dosud zůstává obchodním tajemstvím.

Nokia obvinila Apple z porušování práva u desítek patentů vlastněných Nokií nebo jejími dceřinými společnostmi. Nokia poskytuje právo na využití svých patentů, od návrhu technologie až po konstrukci antény, mnoha výrobcům telefonů. Apple uzavřel s Nokií smlouvu v roce 2011 po předchozích soudních sporech. V loňském roce Apple odmítl podepsat novou dohodu navrženou Nokií a ta ho poté obvinila z nekalých praktik a ze snahy se ze smlouvy vyvázat.

Jak s penězi Nokia naloží zatím není jasné. Společnost uvedla, že jí tato částka pomůže stabilizovat současnou finanční situaci a o konkrétním směřování peněz v rámci firmy bude informovat v souvislosti s hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí.

 

Zdroj: theverge.com