Foto: Unsplash

Apple ustoupil od svých plánů ohledně zobrazování webových aplikací na domovské obrazovce v EU

Společnost Apple odvolala své rozhodnutí odstranit v Evropské unii webové aplikace z domovské obrazovky iPhonů. Společnost uvedla, že se evropští uživatelé vrátí ke stejnému prostředí webových aplikací jako dříve, až se začátkem března objeví iOS 17.4.

„Obdrželi jsme žádosti o pokračování podpory webových aplikací na domovské obrazovce v systému iOS, proto budeme v EU nadále nabízet stávající možnost webových aplikací na domovské obrazovce,“ napsala společnost Apple v pátek v aktualizovaném dokumentu podpory pro vývojáře. „Tato podpora znamená, že webové aplikace na domovské obrazovce jsou nadále postaveny přímo na WebKitu a jeho bezpečnostní architektuře a jsou v souladu s modelem zabezpečení a ochrany osobních údajů pro nativní aplikace v systému iOS.“

Progresivní webové aplikace (PWA) se chovají podobně jako nativní aplikace a nabízejí funkce, jako jsou vyhrazená okna, oznámení a místní úložiště. Apple je pro evropské zákazníky odstranil ve druhé beta verzi iOS 17.4 a místo toho se uživatelů ptal, zda chtějí webovou stránku otevřít v Safari.

Společnost tehdy tvrdila, že podpora webových aplikací by mohla ohrozit bezpečnost vzhledem k požadavku DMA na podporu jiných prohlížečových enginů než WebKit (více informací o této problematice nejdete v tomto článku).

Představitelé Evropské komise koncem února uvedli, že stávající rozhodnutí společnosti Apple prověřují, což zní jako příprava na formální vyšetřování. Není totiž jasné, co skutečně společnost vedlo k této změně plánů. Oficiálně Apple svůj obrat vysvětluje jako prostou reakci na žádosti uživatelů, skutečnost však bude složitější.

Zdroj: engadget.com