Foto: Unspash

Apple vydá aktualizaci softwaru, která by měla vyřešit obavy z radiace iPhonu 12

Společnost Apple připravuje aktualizaci softwaru tři roky starého iPhonu 12, aby vyřešila obavy z radiace. Ty se mezi uživateli začaly šířit poté, co francouzské regulační orgány zjistily, že telefon překračuje povolenou úroveň radiace. Francie zastavila prodej těchto smartphonů na doporučení francouzského úřadu pro dohled nad radiací Agence Nationale des Frequences (ANFR), ale Cupertino obvinění popírá a naopak viní francouzské testovací protokoly.

Společnost Apple v této souvislosti zopakovala, že se nejedná o bezpečnostní problém, a poznamenala, že telefon byl certifikován několika mezinárodními orgány jako vyhovující globálním standardům pro radiaci.

Aktualizace softwaru neupraví úroveň radiace, protože to by byla záležitost hardwaru, ale přizpůsobí se protokolu používanému francouzskými regulačními orgány. Vypadá to tedy, že Apple si myslí, že softwarová oprava bude stačit k tomu, aby iPhone 12s prošel budoucími radiačními testy.

Pravdou je, že Francie změnila své předpisy již v roce 2020. Při testování úrovně záření a míry radiofrekvenční energie absorbované tělem při používání konkrétního zařízení přidala například také zohlednění rukou. Tomu se říká specifická míra absorpce (SAR). Během nedávno zavedených testů SAR v zemi regulační orgány zjistily, že iPhone 12s překračuje běžnou úroveň absorpce energie při držení telefonu, přestože při zohlednění hlavy a zbytku těla v testu uspěl.

Na pomoc společnosti Apple přišly Belgie a Dánsko, přičemž belgický ministr pro digitalizaci Mathieu Michel uvedl, že místní testy byly v pořádku a nedoporučil pozastavení prodeje. Dánský bezpečnostní úřad následoval jeho příkladu a naznačil, že nemá žádné obavy ohledně úrovně radiace iPhonu 12s.

Francie tvrdí, že softwarová oprava společnosti Apple by měla být dostatečná, nicméně že v testování bude pokračovat, jakmile dorazí, což by mělo být brzy.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.