Foto: Unsplash

AR/VR náhlavní souprava od Applu možná bude používat skenování duhovky pro přihlašování a platby

AR/VR náhlavní souprava společnosti Apple pravděpodobně překvapí několika nečekanými funkcemi. Podle serveru The Information bude nový hardware pro smíšenou realitu pro přihlašování a platby využívat skenování oční duhovky.

To by mělo zjednodušit nákup aplikací, a mohlo by dokonce usnadnit podporu pro více uživatelů. Apple se k celé věci odmítl vyjádřit, ale v roce 2017 údajně koupil společnost zabývající se brýlemi pro sledování očí SensoMotorics, které mají spojitost právě s očekávanou náhlavní soupravou. Analytik Ming-Chi Kuo také v roce 2021 uvedl, že moduly pro sledování očí dodá společnost Primax a že podporují detekci oční duhovky.

Jablečná náhlavní souprava by mohla mít také několik dalších výhod oproti právě oznámenému modelu Quest Pro společnosti Meta. Dvě ze čtrnácti dříve deklarovaných kamer budou údajně sledovat nohy, díky čemuž bude zařízení schopno sledovat celé tělo oproti zařízení Meta s „pouze“ 10 kamerami, z nichž ani jediná není zaměřena na nohy.

Díky kombinaci lehkých materiálů (konkrétně hliníku, tkaniny a skla) v designu připomínajícím brýle bude náhlavní souprava od Applu prý také lehčí než 1,6 kg vážící Quest Pro, i když prozatím nevíme o kolik.

Podle dosavadních informací bychom se mohli dočkat také dalších prémiových funkcí, včetně displejů s velmi vysokým rozlišením, detailního sledování výrazu obličeje, nebo dokonce způsobu magnetického připnutí vlastních čoček na předpis. Hardware by mohl být poháněn čipem M2 z posledních Maců, ale možná bude disponovat nízkou obnovovací frekvencí kvůli prodloužení výdrže baterie.

Prozatím se zdá, že náhlavní souprava bude uvedena na trh někdy v roce 2023. Otázkou ale je, nakolik bude tento hardware dostupný, jelikož se mluví o ceně až 3 000 dolarů (v přepočtu 76 tisíc korun).

Zdroj: engadget.com