Foto: Wikimedia

Asistent Google získal podporu pro hlasové zkratky, prozatím funguje omezeně

Již v roce 2017 Google experimentoval s funkcí zkratek v rámci Asistenta Google, nyní se k tomuto projektu vrátil. Google na funkci zapracoval, přesto stále není dokonalá a má své mouchy. Tuzemští uživatelé jsou navíc nuceni používat anglický jazyk.

Google si od zkratek slibuje, že uživatelům přinese „snazší a rychlejší způsob, jak se věnovat oblíbeným činnostem“ na telefonu. Uživatelé díky nim například mohou rychle poslat textovou zprávu s předdefinovaným textem nebo rychleji spustit svůj oblíbený seznam skladeb.

Server Android Police nedávno zjistil, že tato funkce bude brzy spuštěna u některých uživatelů. Fungovat by přitom měla jak ve staré, tak v nové verzi Asistenta. Nový Asistent je přitom v současné době omezen pouze na telefony Pixel 4 a Pixel 4a.

Pro nastavení zkratek je potřeba přejít do nabídky „Nastavení“, kde byste měli uvidět seznam příkladů zkratek (například pro novou zprávu na Twitteru, sdílení polohy nebo odeslání e-mailu). Po klepnutí na „Zobrazit vše“ si můžete prohlédnout všechny návrhy užitečných zkratek, jež lze využít v aplikacích, jakými jsou Google Maps, Gmail, Google Keep, Twitter, Instagram, WhatsApp a YouTube.

V případě, že vytvoříte vlastní zkratku, najdete ji v seznamu na kartě „Vaše zkratky“ (Your shortcuts), kde je můžete dále upravovat nebo odebírat. Zajímavé je, že Google zkratky zařadil také do sekce „Routines“, kde je lze také mazat a měnit. Pro vytvoření nového tweetu tak stačí říct například „Hey Google, new tweet“.

Jak ale poznamenává server Android Police, funkce zkratek v Asistentovi Google je prozatím v začátcích. Nejenže vývojáři aplikací do nich teprve budou muset implementovat zástupce, aby je Asistent rozpoznal, ale možnosti zkratek jsou prozatím omezené i jinak – například funkce nedokáže provádět více než jednu akci v rámci jedné aplikace. V jedné či více aplikacích tak nelze provést více úkonů najednou. Funkce se tak zatím hodí pouze pro provedení základních akcí. Předpokládáme však, že Google na ní ještě zapracuje a zdokonalí ji.

Zdroj: xda-developers.com