Foto: Wikimedia

Astronauti zkusí ve vesmíru vytisknout část lidského kolena na 3D tiskárně

Bioprinting (tisk orgánů či tkání) má obrovský potenciál do budoucna. Není proto divu, že se jej vědci snaží pořádně otestovat, a to doslova za jakýchkoli podmínek. NASA, Redwire a Uniformed Services University of the Health Sciences Center for Biotechnology (4DBio3) vyslaly na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) novou 3D tiskárnu Redwire’s BioFabrication Facility, aby se na oběžné dráze pokusily vytisknout meniskus lidského kolena a výsledek poté podrobily studiím na Zemi. V ideálním případě by zjištění měla vést k efektivnější léčbě zranění menisku.

Společnost Redwire doufá, že se jí podaří ve vesmíru vytisknout celé orgány, přestože to označuje za „dlouhodobý cíl“. Společnost mimo to využívá také Advanced Plant Habitat NASA, a to pro projekt identifikace genů rostlin vhodných pro růst ve vesmíru. Další výzkum se zabývá například mechanismem pasivního chlazení elektroniky v podmínkách nízké gravitace.

Tiskárna BFF poletí na ISS na palubě zásobovací rakety, která odstartuje již 6. listopadu z kosmodromu NASA Wallops Island.

Nejedná se ale o první 3D tiskárnu ve vesmíru. V loňském roce NASA dopravila na ISS tiskárnu Redwire, která k tisku využívala měsíční prach. Tato technologie by jednoho dne mohla pomoci na Měsíci vybudovat obydlí, aniž by bylo potřeba složitě dovážet velké množství materiálu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.